Iskustvo protiv brze tranzicije, Zvezda i Bode Glimt u okršaju za Ligu šampiona
Fudbaleri Bode Glimta ugostiće Crvenu zvezdu u prvom od dva meča u okviru plej-ofa za Ligu šampiona. Duel u Norveškoj počeće u 21.00, direktan prenos je na Prvom programu RTS-a, a najvažnije detalje pratite na našem portalu.
Bode Glimt ima priliku da se prvi put u istoriji plasira u grupnu fazu Lige šampiona, ali na tom putu im stoji šampion Evrope iz 1991. godine - Crvena zvezda.
Pored prvog plasmana u Ligu šampiona, Bode želi da postane prva norveška ekipa koja je stigla do evropske elite, još od Rozenborga iz sezone 2007/08. Prvak Norveške tek treći put učestvuje u kvalifikacijama za najkvalitetnije evropsko nadmetanje i drugi put su stigli do plej-ofa.
S druge strane, Crvena zvezda je od 2017/2018. sezone redovna u evropskim nadmetanjima. U tri od poslednjih šest sezona, uključujući i prethodnu, Zvezda je bila deo Lige šampiona.
Norveški tim je do kvalifikacionog plej-ofa stigao posle pobeda nad RFS-om iz Litvanije ukupnim rezultatom 7:1, a potom je trijumfovao protiv poljske Jagjelonje u dvomeču sa 5:1. Zvezda je zahvaljujući ukupnom koeficijentu nacionalnog prvenstva i prethodno dobrim rezultatim u evro takmičenjima direktno dospela do poslednjeg kola kvalifikacija.
Bode će igrati prvu utakmicu protiv nekog srpskog kluba, dok je Zvezda prethodno igrala devet mečeva sa norveškim timovima.
Kratak pregled istorije norveškog kluba
Bode Glimt osnovan je 1916. godine u lučkom gradu koji je trenutno ima oko 55.000 stanovnika. Do pre nekoliko godina norveški gradić bio je poznat isključivo po preradi bakalara i kao odlična lokacija za posmatranje aurore borealis.
Tokom duge istorije, Bode Glimt uglavnom se selio iz drugog u prvi rang takmičenja. Nije uspevao da napravi značajniji rezultat, a klubu nisu bila strana ni ispadanja u treći rang.
Sve do 2020. godine, žuto-crni su osvojili samo dva trofeja. Trofej Kupa Norveške su u svoje vitrine doneli 1975. i 1993. godine, posle čega je usledio post dug 27 godina.
Nekoliko puta su završavali kao drugi na tabeli, da bi 2020. godine došli do prve titule šampiona Norveške, što je poduhvat koji su ponovili još dva puta.
Nekadašnji igrač i menadžer, a sadašnji sportski direktor kluba Asmund Bjorkan postavio je temelje ekipe koja je u prethodnim sezonama napravila uspehe uz patronat Kjetila Knutsena sa mesta trenera.
Knutsenova ekipa vredna poštovanja
Kjetil Knutsen je na mesto glavnog trenera došao 2018. godine. Tri puta je proglašavan za fudbalskog stratega godine u Norveškoj i isti broj puta je sa Bodeom osvajao prvenstvo države - Elitserijen.
Knutsen najčešće nastupa u formaciji 4-3-3. Na golu je prvi izbor Rus Nikita Haikin koji je već godinama u klubu i bio je deo najvećih uspeha. Po bokovima bi trebalo da dejstvuju igrači iz klupske akademije i imenjaci - Fredrik Bjorkan i Sjovold. Štoperski tandem je relativno nov i čine ga pridošlice iz Oda i Tromza - Odin Bjortuft i Jostein Gundersen.
Na sredini igrališta je Patrik Berg - diplomac Bodeove škole i povratnik iz Lensa koji je za njega 2021. godine platio 4,5 miliona evra. Društvo mu prave dvostruki sterlac iz revanša sa Jagjelonjom Sondre Fet i još jedan povratnik Hakon Evjen.
Po desnom boku će najverovatnije pretiti talentovani Isak Mata, a u špicu se očekuje Danac Kasper Heg. Međutim, najveća opasnost će dolaziti sa levog boka u vidu Jensa Haugea.
Član šampionske generacije Bodea se nije najbolje snašao u Milanu i Frankfurtu, te se vratio na pozajmicu u klub koji ga je igrački oblikovao i u kom je ponovo pronašao sebe. Sa dve asistencije protiv Jagjelonje potvrdio je da se nalazi u odličnoj formi i biće igrač koji će iziskivati najveću pažnju Zvezdinih defanzivaca.
Upravo je u dvomeču sa poljskim timom Bode savršeno ukazao na sve ono što će Zvezdi praviti probleme.
Bodeova brza tranziciona igra
Izuzetna tranzicija, praćena brzim dodavanjima i efikasnom realizacijom u poslednjoj trećini terena donela je Bodeu čak 12 golova u prve četiri evropske utakmice u sezoni. Iako im držanje lopte nije strano, Bode se prevashondo oslanja na kontranapade koji su izuzetno efikasni.
Kontre uglavnom završavaju sa velikim brojem igrača koji se munjevito transformišu iz odbrane u napad, a cilj je što pre doturiti loptu do vihornih krila, koja je unose unutra, dok napadači traže prostor iza leđa protivničke odbrane. Izbegavaju svaki vid komplikacije i neretko se odlučuju na udarce sa distance.
Takav pristup im je doneo i nekoliko velikih "skalpova" u prethodnim godinama. Romu su pre dve godine u grupnoj fazi Lige konferencija na domaćem terenu pobedili sa 6:1, da bi u nokaut fazi izbacili Seltik ukupnim rezultatom 5:1.
Upravo bi ta brzina i visok ritam mogli da naprave probleme Zvezdi, koja je navikla da igra u nešto sporijem tempu i koja je često imala problema sa sličnim timovima.
Imajući sve to u vidu, srpskog šampiona očekuju dva izuzetno tehnički i fizički zahetvna duela koji će predstavljati pravi test pred novi format Lige šamiona u kojoj bi oba tima želela da se nađu. Mesta međutim ima samo za jednog.
Zvezda ima odličan skor s norveškim timovima
Ovo će biti deseta utakmica Crvene zvezde protiv nekog norveškog kluba i prva još od grupne faze Kupa Uefa 2005/06, kada je poražena sa 3:1 od Tromza.
Zvezda je prvi put sa nekim norveškim timom igrala u Kupu evropskih šampiona u sezoni 1980/1981. protiv Vikinga u okviru šesnaestine finala takmičenja. Crveno-beli su bili uspešniji sa 3:2, odnosno 4:1 u drugom meču.
Srpski klub je upisao šest pobeda, jedan remi i dva poraza u susretu sa norveškim timovima i pritom je postigao 22, a primio osam golova.
Crveno-beli poslednjih godina beleže dobre rezultate u evropskim nadmetanjima, a ukoliko uspeju da budu bolji od Bodea, igraće četvrti put grupnu fazu Lige šampiona od kada ovo takmičenje nosi taj naziv.
Pored toga, Zvezda će se boriti i za prekid loše serije na evropskim gostovanjima, budući da je izgubila poslednjih sedam evropskih utakmica u gostima. Pobeda od 2:0 nad jermenskim Pjunikom u Jerevanu u trećem kolu kvalifikacija za Ligu šampiona 2022/23 poslednja je pobeda na poslednjih 10 gostujućih utakmica u Evropi.
Zvezda dva puta s Milojevićem u Ligi šampiona
Zvezda je dobro počela sezonu u domaćem šampionatu, upisala je četiri trijumfa i jedan nerešen rezultat. Remi je odigrala sa lučanskom Mladosti - 2:2 u drugom kolu prvenstva. Međutim, ovo će joj biti prvi evropski meč u novoj sezoni.
Crveno-beli će igrati četvrti put plej-of za Ligu šampiona. Pobedili su Salcburg u sezoni 2018/2019 i Jang Bojs sledeće sezone, ali su izgubili od Makabija iz Haife u 2022/2023.
Srpski tim je dva puta bio deo Lige šampiona pod vođstvom sadašnjeg trenera Vladana Milojevića - 2018/2019. i 2019/2020. sezone. U decembru 2019. je podneo ostavku na mesto trenera Crvene zvezde. Na klupi crveno-belih u prvom mandatu bio je 897 dana, a na 149 utakmica ostvario 107 pobeda, 24 remija i 18 poraza, što je 71,8% uspešnosti.
Prošle sezone Zvezdu je predvodio Barak Bahar, ali usled rezultatske krize, rukovodioci kluba su reagovali prekidom saradnja s izraelskim stručnjakom, a na njegovo mesto, uoči početka drugog dela sezone stigao je ponovo Milojević. Srpski strateg je potom sa Zvezdom osvojio duplu krunu - kup i prvenstvo.
Zvezdini Slovenci kapitalna pojačanja
Zvezda je u letnjem prelaznom roku uspela da u svoje redove dovede dva reprezentativca Slovenije koji su na prvenstvu Evrope u Nemačkoj pružili odlične partije. Prvi od dvojice igrača je veznjak Timi Maks Elšnik, a potom je došao i defanzivac Vanja Drkušić.
Pre početka Evra u Zvezdu iz TSC-a je došao i Nemanja Stojić koji je uz Uroša Spajića i Nasera Đigu jedan od ključnih u defanzivi. Krilnu igru je pojačao Jung Vu Seol, a vezni red Dalsio Gomeš i Luka Ilić, dok je u napadu Bruno Duarte golovima već pokupio simpatije navijača.
Zapažene uloge imaju i Felisio Milson, Puma Rodrigez i Lazar Jovanović. Međutim, pored novajlija, tu su i dugogodišnji prvotimci pre svih Aleksandar Katai i Mirko Ivanić. Odmah posle njih su tu i prošlosezonski igrači In Bom Hvang, Piter Olajinka i Šerif Endiaj.
Fudbaleri koji spajaju dva kluba
Nema mnogo fudbalera koji su igrali za oba kluba. Međutim, iz nedavne istorije izdvajaju se golman Zoran Popović i napadač Milan Jevtović. Pored njih i Marko Ilić sadašnji golman crveno-belih je branio u Norveškoj.
Popović je 2018. godine je iz Voždovca otišao u Bode, ali je proveo samo šest meseci u norveškom timu, Zvezda je potom vratila čuvara mreže u Srbiju. Golman je u Zvezdi bio do januara 2024, a upisao je 28 utakmica.
Jevtović je došao u Bode na pozajmicu iz austrijskog LASK Linca 2016. i vrlo brzo je postao miljenik publike. Posle samo šest meseci u crno-žutom dresu, otisnuo se u Antalijaspor. Jevtovića je 2018. posle pozajmice Rozenborgu preuzela Zvezda. Odigrao je 16 utakmica pre nego što je na kraju ponovo završio u norveškom fudbalu, tačnije u timu Odd.
Ilić je branio na 14 ligaških nastupa u norveškom Sarpsborgu, a stigao je iz Kolorado Rapidsa, pored toga stekao je iskustvo igranja protiv Zvezdinog rivala.
Коментари