"Sedmica" - tri decenije uspeha

Subota, 17. maj, u Frankfurtu na Majni biće veliki dan sa srpsku umetnost i književnost u rasejanju. Udruženje pisaca iz srpskog rasejanja “Sedmica” obeležava 30 godina postojanja.

Na proslavi će o značaju udruženja, koje okuplja pedeset pisaca sveta, govoriti predsednik Aleksandar Saša Jovanović, a akademik Matija Bećković izvešće svoje "Veče sa Matijom".

Ugledni književnici i institucije biće nagrađeni za svoj umetnički rad. Odlikovanja su spremna za Udruženje književnika Srbije, Književna zajednica Sremska Mitrovica, Književno društvo “KiM”, Generalni konzulat R. Srbije u Frankfurtu, SPC u Frankfurtu, Frankfurtske "Vesti", Centralni Savet Srba u Hessenu, Srpski kulturni centar Ofenbah, Grad Frankfurt, dr Maschner Stiftung, rasejanje info.

Posebno će biti nagrađeni dugogodišnji predsednik Ljubiša Simić, koji danas živi i radi u Rusiji, kao i pisci Kostadinka Đorđevska, Dragica Schroder, Miodrag Miki Milenković, Zdravko Mitrović, Danica Dana Dodić, Svetlana Matić, Slavica Mastikosa, Slavko Todić, Jelena Ćirić, Šimo Ešić. Iz Beča na proslavu dolaze Svetlana Matić, predsednica društva "Vilhelmina Mina Karadžić" i dr Vjera Rašković Zec sa novim knjigama o Milevi Ajštajn i knjigom "Pad Krajine".

Kada je tokom 1995. godine u Frankfurtu formirano  Udruženje pisaca “Sedmica”, čiji je prvi predsednik bio nastavnik Milutin Alimpijević, a potpredsednik Aleksandar Saša Obradović, ovo društvo imalo je dvadesetak članova. Osnovano je da bude oaza srpske poezije i pismenosti u rasejanju, čuvar srpskog jezika i kulture, kuća mladih i starijih pisaca, javna scena za predstavljanje dela naših autora iz dijaspore i spona sa otadžbinom.

Za izrastanje “Sedmice” u evropsku instituciju kulture najzaslužniji je dugogodišnji predsednik Ljubiša Simić, koji je vodio udruženje poslednjih decenija. Simić (Tulare 1970), je srpski aktivista, pesnik i pisac himne srpske dijaspore “Tamo i vamo”. U monografiji posvećenoj 25 godini rada “Sedmice” napisao je:

„Svi koji pišu na svom jeziku i svi koji čitamo, ne treba klonuti duhom, već izdržati na sudbinskoj stazi književnog poziva, negujući srpski jezik kao najveću svetinju za mlađe generacije“.

U toj misiji kulture, obrazovanja i umetnosti “Sedmica” je među najboljima u srpskoj dijaspori.  Održava već tradicionalne Majske susrete pisaca iz dijaspore i Srbije u Frankfurtu i Oktobarske susrete pisaca na Sajmu knjiga u Frankfurtu i Sajmu knjiga u Beogradu.

Udruženje je početkom 21. milenijuma imalo oko stotinu članova, aktivnih književnika i pesnika iz svih zemalja Evrope, Amerike, otadžbine i daleke Australije. Danas, kako kaže aktuelni predsednik književnik Aleksandar Saša Jovanović, “Sedmica” ima pedeset članova. Najviše članova, pisaca, pesnika, umetnika je iz nemačkih gradova Frankfurta, Štutagrta, Minhena, Nirnberga, Hildena, ali i iz Ciriha, Beča, Pariza, Beograda, Kosovske Mitrovice...

Predsednik udruženja Aleksandar Saša Jovanović rođen1970. u Beogradu. Od 1996. godine živi i stvara u Frankfurtu. Član je Udruženja književnika Srbije. Objavio je samostalne zbirke “Obračun sa sobom” (2007), “Antologija bola” (2010), kao i prevod na nemački jezik “Anthologie des Schmerzes”. I knjigu “Moji prijatelji pesnici”. Pesme i priče su mu objavljivane, osim na srpskom, i na makedonskom, nemačkom i lužičko - srpskom jeziku u književnim časopisima i almanasima. Knjige su mu do sada promovisane na sajmovima knjiga u Beogradu, Frankfurtu, Lajpcigu i Londonu, kao i u emisijama iz kulture i stranim radio stanicama. Dobitnik je više nagrada.

""Udruženje "Sedmica" raspisuje Majski književni konkurs i dodeljuje u Majskoj pesničkoj noći nagrade Zlatni Orfej, Srebrni Orfej , Bronzani Orfej i Bambi Orfej za stvaralaštvo za decu. Organizuje Majske susrete pisaca iz dijaspore i Oktobarske susrete pisaca dijaspore i matice, učešće na Sajmu knjiga u Frankfurtu i u Beogradu. Takođe, predstavlja dela svojih članova na pesničkim večerima, priređuje Zbornike pisaca sa njihovim delima i biografijama, izdaje posebna dela (dvojezična knjiga “Prizma života” koju je priredila Dragica Šreder, književnica i prevodilac iz Hildena), vrši promocije autora iz matice...", govori o aktivnostima udruženja njen predsednik Jovanović.

U srpskom rasejanju postoji oko 800 naših književnika, pisaca romana, publicistike, priča i pesama. Autori pisane reči imaju desetaj svojih udruženja širom sveta, ali je “Sedmica” najaktivnija. Udruženje “Sedmica” priznaje rad i autora koji nisu njegovi članovi, ali jesu simpatizeri. Njegovi počasni članovi bili su, između ostalih,Radomir Andrić, bivši predsednik Udruženja književnika Srbije, Novica Sovrljić, predsednik Društva pisaca KiM, Slavica Mastikosa, koordinator Sedmice u Beogradu, Milorad – Miki Milenković, jedan od osnivača udruženja i književnici, pisci dr Marko Lopušina, Pero Marčeta i dr Dobrivoje Bošković. Oni su se pridružili Nadi Rat, prof. Dušanu Vujčiću, Živku Avramoviću, Branku Vlahoviću, Šime Ešiću i Barbari Hefeld koji su već počasni članovi UP Sedmica.

Poslednjih godina članovi “Sedmice” objavili su 20 knjiga. A samo udruženje objavilo je pet kapitalnih dela - Zbornik "Sedmica na Moravi" (nastao posle poslednjeg karavana "Korenima u pohode"). Zbornike "Sedmica na Ibru" i "Sedmica na Nišavi", kao i monografiju povodom 25-godišnjice postojanja “Sedmice”.

"Udruženje je književna zajednica Udruženja književnika Srbije. Sarađuje sa UKS, Udruženjem pisaca BiH, SPC, Ambasadom i Generalnim konzulatom R. Srbije u Nemačkoj, srpskim i inostranim piscima i gostuje u otadžbini i državama širom Evrope. Pokretač je mnogih humanitarnih aktivnosti pomoći ugroženom narodu, opremanja škola i biblioteka, (“Deci i narodu Kosmeta”), saradnje sa decom piscima", kaže predsednik Aleksandar Saša Jovanović, koji se poslednjih nekolika godina, osim pisanjem, bavi se i organizacijom gostovanja pozorišnih ansambala iz Beograda u Frankfurtu.

Jovanović podseća da je “Sedmica” dobitnik je Povelje “Arsenije Čarnojević”, 2006, Zlatne značke KPZS, Gramate SPC i priznanja “Dani poštovanja” sa Međunarodnog festivala kulture u Frankfurtu 2010. godine”, kao i Svetosavske nagrade za 2018. godinu i mnogih drugih priznanja.

 

 

 

 

 

 

 

уторак, 01. јул 2025.
32° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом