Читај ми!

Nina Marković i Adam Kaze: Ujedinjeni u Australiji

Daleki "peti kontinent" spojio je par različitog porekla, ali sličnih interesovanja i pogleda na svet. Danas taj par živi sa decom u Sidneju, a Ivan Kalauzović je združio izvode iz razgovora sa njim.

Nina Marković Kaze je magistrirala na studijama diplomatije i doktorirala politikologiju. Analizira događaje na globalnoj političkoj sceni sa naročitom pažnjom, neretko učestvujući u kreiranju javnog mnjenja. Ova rođena Beograđanka objavila je preko sto naučnih i stručnih radova i dve višejezične zbirke poezije. Uz to je i univerzitetski predavač i novinar. U Australiji je od 1999. godine i već dugo prati odnose Srbije i Evropske unije. Tema njene disertacije se takođe tiče tih relacija.

"Ratovi na prostoru bivše Jugoslavije i opšta politizacija procesa pridruživanja doveli su do gubitka poverenja između Beograda i Brisela. Evropska unija jeste važan spoljnotrgovinski partner Srbije, no kompleksnost 'kosovskog čvora' i rat u Ukrajini dodatno su opteretili međusobne odnose. Ipak, nadam se da će se Srbija priključiti EU, a to će se se desiti samo ako bude dovoljno političke volje za daljim proširenjem", ocenjuje.

Nina je jedan od osnivača Srpskog veća Australije (Serbian Council of Australia – SCOFA), koje je formirala grupa intelektualaca srpskih korena u vreme ukidanja vize Novaku Đokoviću 2022, što je rezultovalo njegovim neučešćem na Otvorenom prvenstvu Australije:

"Nastojali smo da budemo glas razuma. Nije bilo lako biti Srbin u tom periodu samoizolacije Australije. Od tada se na stotine naših porodica, posebno mlađih parova sa decom, vratilo u maticu."

Na redovnom petogodišnjem australijskom popisu stanovništva Veće se trudilo da utiče da se što više članova srpske zajednice izjasne kao Srbi:

"Država finansira razne programe etničkih zajednica u zavisnosti od njihove brojnosti, a ovog puta broj deklarisanih Srba porastao je za trideset hiljada. Verujemo da se može povećati bar za još toliko, možda i za pedeset hiljada", optimistična je Nina.

Ona ne krije svestranost i za nju put od politike do medicine nije dug:

"U Sidneju sam sa američkim alergologom i imunologom dr Daglasom Džounsom osnovala biotehnološku kompaniju 'Immunity Group Australia', u cilju promocije i primene savremenih dijagnostičkih tehnologija. Na mesečnom nivou objavljujemo časopis 'Allergies, Immunity & Microbiome News', a nedavno smo publikovali i knjigu koju želimo da objavimo i u Srbiji."

Nina dodaje da dr Džouns pomaže i deci australijskih Srba da se izleče od alergija, što njoj i njenom suprugu Adamu, roditeljima čiji potomci imaju ovaj problem, mnogo znači: "Dr Džouns je čak na ruku stavio srpsku brojanicu, koju sa ponosom nosi u Americi!"

Adam Kaze je ekspert za složene migracije stanovništva i iskusni pravnik i ekonomista, koji se u svojim delima bavi multikulturalizmom i analizom posledica politike "bele Australije". Doselio se iz Irana 1988. godine u okviru programa australijske vlade za pripadnike bahaizma. Upravlja preduzećem "Solve Migration", čija je specijalnost saradnja sa stručnjacima u svim oblastima imigracionog prava radi pomaganja onima koji žele da emigriraju u Australiju na legalan način.

U njegovoj karijeri presudna je bila povezanost prava i ekonomije: "Pružila mi se prilika da zahvaljujući stečenim veštinama počnem da fizičkim i pravnim licima dajem dragocene savete i to sam i iskoristio. Osnovao sam firmu koja je do sada radila na preko dvadeset pet hiljada slučajeva. Međutim, svaki klijent je bio jedinstven i prema svakom smo se odnosili kao prema članu porodice. To mi je vodilja i kada angažujem nove radnike."

Adam zapošljava oko trideset ljudi, mahom iz Australije, ali i pomoćno osoblje sa Filipina i iz Srbije: "Nina je u mojoj firmi direktor za komunikacije. Na njenu preporuku donirali smo određena sredstva Festivalu srpskog filma u Australiji i potvrdili svoju društvenu odgovornost, koju stalno negujemo."

Ranije su imigranti u Australiju uglavnom dolazili sa Bliskog istoka, a danas većinom iz Latinske Amerike. Po Adamovim rečima, u poslednjih petnaest godina njihov broj je značajno povećan, pa ujedno i broj deportacija:

"Deportacije se najčešće dešavaju usled ukidanja ili prekoračenja vize. Slučajevi ukidanja mogu biti prilično kontroverzni, što se videlo i na primeru Novaka Đokovića. Mi smo doprinosili rešavanju te situacije savetima koje je Nina plasirala u javnost."

Priznaje da razmišlja da napiše knjigu o najzanimljivijim i najizazovnijim slučajevima na kojima je radio. Jedan pak naročito pamti:

"Pre nekoliko godina, klijent mi je bio agent za nekretnine koji je podneo zahtev za stalni boravak u Australiji za sebe i suprugu i dugo čekao na odobrenje. U međuvremenu, njegova supruga je ostala u drugom stanju. Detetu je kasnije dijagnostikovan autizam, a nakon što je napunilo četiri godine vlasti su odbile njihov zahtev sa obrazloženjem da bi zdravstveno stanje najmlađeg člana previše koštalo australijsku privredu. Na kraju smo ipak, velikim trudom i obraćanjem najvišim instancama, uspeli da sprečimo deportaciju te porodice i da joj obezbedimo stalni boravak u Australiji."

недеља, 22. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње