Читај ми!

U Podgorici promovisana studija "Sabrani starostavni srpski spisi"

Trinaestog oktobra, u organizaciji Srpske kuće u Podgorici, Udruženja novinara Crne Gore iz Podgorice i Međunarodnog udruženjenja književnika "Gorski vidici", u Srpskoj kući u Podgorici, pred mnogobrojnim poseticima promovisana je naučna studija Petra Milatovića Ostroškog "Sabrani starostavni srpski spisi".

O knjizi su govorili protojerej Predrag Šćepanović, Emil Labudović, direktor Srpske kuće, Ivan Milošević, sekretar Udruženja novinara Crne Gore, Ognjen Vojvodić, filolog i recenzent ove studije.

Među mnogobrojnim gostima nalazio se i Pjotr Svirin, zamenik ambasadora Ruske federacije u Crnoj Gori koji se autoru Petru Milatoviću Ostroškom zahvalio na poklonu ruskoj ambasadi i ruskom predsedniku Putinu u ime ambasade Rusije i ruskog predsednika.

U svom izlaganju autor Petar Milatović Ostroški, između ostalog, je naglasio:

"U prvom poglavlju ove studije objavljujem prikaze 46 najstarijih i najpoznatijih srpskih jevanđelja, psaltira, apostola, mineja, zbornika, hrisovulja...

U drugom poglavlju objavljujem prikaze 60 autora sa potpunom biografijom, fotografijama, ilustracijama, odlomcima iz njihovih najpoznatijih djela.

U trećem dijelu objavljujem detalje centara srpske duhovnosti i pismenosti i to tačno 113 u: Srbiji, južnoj Srbiji zvanoj Maćedonija, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Sloveniji. Ti centri srpske duhovnosti i pismenosti bili su vrhunski univerziteti u Srednjem vijeku. Dakle Srbi su u Srednjem vijeku imali 113 Univerziteta a cijelaa Evropa u to vrijeme nije imala ni svega deseti dio onoga što su Srbi u to vrijeme imali. Sve je ovo do sada bilo prećutano."

Na kraju ove studije istakao je da se nada da će se u skoroj budućnosti neko odvažiti da sve ove centre srpske duhovnosti i pismenosti objediniti u obimnoj monografiji u slici i reči i da je za pripremu ove studije koristio ogromnu literaturu, tačnije 477 djela.

Posle Milatovićevog gvora usledio je razgovor sa mnogobrojnom publikom koju je interesovalo kako je Milatoviću uspelo da u bečkim arhivama i na Univerzitetu dođe do 160 originalnih srednjovekovnih srpskih rukopisa koje je uzalud naša država tražila od Beča devet puta od 1945. godine, a što je autor objavio 2019. godine u znamenitoj studiji „Srpsko blago u Beču". 

субота, 16. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње