Изложба "Дуалност Милене Павловић Барили" до 17. марта 2025. године у МСУ

Изложба "Дуалност Милене Павловић Барили" отворена је у Музеју савремене уметности (МСУ) и трајаће до 17. марта 2025. године, а на изложби је представљено око 150 дела.

Дела која су на изложби пиказана су слике, цртежи, поезија, модне илустрације и документарни материјал из колекције Музеја савремене уметности, Фондације Миленин дом Галерије Милене Павловић Барили из Пожаревца, Народног музеја Србије, Авала филм wаy, Архива Југословенске кинотеке и Филмског центра Србије, саопштили су организатори.

Ауторка изложбе је Мишела Блануша, а асистенткиње ауторке изложбе су Кристина Армуш и Злата Вучетић.

Како је саопштено, поставка открива јединство снажне, оригиналне и неконвенционалне личности Милене Павловић Барили са савременим, софистицираним уметничким сензибилитетом, које обједињује рационално и емоционално, као и елементе иновативног и традиционалног.

Изложбом се представља стваралаштво уметнице Милене Павловић Барили и истиче се њен доприној српској и светској модерној уметности у међуратном периоду.

Феномен дуалности у уметности Милене Павловић Барили, као једна од особености које маркирају њен опус у историји уметности 20. века у Србији и Југославији, прожима све аспекте њеног стваралаштва, од тема које обрађује до формалних и естетских рессења.

Њен рад се ослања на класичну естетику инспирисану ренесансном уметношћу, античком митологијом и симболима, али и на савремене надреалистичке и метафизичке елементе који наглашавају унутрашња стања, снове и емоционалну варијабилност.

Дела чији је она аутор карактеришу светле, лепршаве форме и фантазмагоричне сцене које су често у контрасту са меланхоличним, интроспективним фигурама и тоновима, посебно у портретима и аутопортретима.

Њене фигуре су најчешће женског пола, могу се препознати као уметнички приказ њеног унутрашњег света рефлексије сопствених емоција и животних искустава.

Други аспект феномена дуалности односи се на њену каријеру подељену између "високе уметности" и примењене уметности моде и комерцијалног дизајна, иако су корени њеног стваралаштва били дубоко у европској традицији, успела је да се прилагоди савременим трендовима у Њујорку и тамо је проналазила начине да унесе уметничку рафинираност у комерцијалне радове, чувајући интегритет свог израза.

Феномен дуалности у уметности Милене Барили огледа се на линији између интроспективног и универзалног, класичног и модерног, комерцијалног и уметничког, стварног и имагинарног.

Како је саопштено, уметница Милена Павловић Барили највећи значај је показала као уметница која је деловала суверено у кретањима главних светских уметничких токова, она је била способна да се повеже директно са глобалним уметничким тенденцијама, без прилагођавања локалним контекстима.

Милена Павловић Барили рођена је у Пожаревцу 1909. године, а преминула је у Њујорку 1945. године.

Припадала је генерацији уметника из нашег региона који су инспирацију и образовање тражили у европским културним центрима.

Међутим, Миленин животни пут остао је директно интегрисан у европске уметничке токове, чиме се издвојила као уметница која је деловала унутар тих оквира без прилагођавања локалним контекстима.

Њена уметност с временом је постала призната као иновативна и визионарска.

петак, 27. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње