Читај ми!

U Beču prikazan dokumentarac o Jeni Ligtenberg

Dokumentarni film "Jeni - malo svjetlo sa zapada", omaž holandskoj apotekarki Jeni Ligtenberg koja je tokom rata u Bosni i Hercegovini boravila u humanitarnoj misiji na Palama, premijerno je prikazan sinoć pred publikom u Beču.

Film je snimljen prema knjizi "Ratni dnevnik Pale 1993-1995" koju je, na osnovu dnevnika koji je Jeni vodila tokom svog boravka na Palama, priredio akademik Mirko Šošić.

Kako knjiga, tako je i film reditelja Slobodana Simojlovića, dragoceno je svedočanstvo o humanosti, požrtvovanosti i hrabrosti ove Holanđanke, koja je 1993. godine, iz Amsterdama, kao humanitarni radnik, sa konvojem prikupljene pomoći, došla da volontira u nekadašnjoj vojnoj bolnici "Koran" na Palama.

Tu je ostala do 1995. godine, nesebično pomažući svima kojima je pomoć bila potrebna, i bila je svedok nesreće i nepravde prema srpskom narodu, zbog čega je slala dopise zapadnim redakcijama, ali i obraćala se svetskim zvaničnicima i međunarodnim organizacijama.

Film je u Beču prikazan u organizaciji Predstavnisstva Republike Srpske u Austriji, Kinoteke Republike Srpske, Matične biblioteke Istočno Sarajevo i SPKD "Prosvjeta" u Austriji.

Producenti, direktor Kinoteke RS Snježan Lalović i direktorka Matične biblioteke Istočno Sarajevo Nataša Kulašinac, kažu da je film nastao iz želje da se institucije RS oduže Jeni Ligtenberg za sve što je uradila za srpski narod u ratu u BiH.

"Ovaj film je oda ženi koja je veoma hrabra i koja je zamenila udobnost ravne Holandije brdovitom Romanijom. Ona je došla da donese lekove i ostala da pomaže bolnicama", rekao je Lalović, dodajući da se nada da će Jeni Lingtenberg dobiti ulicu u Istočnom Sarajevu, jer je ostavila veliki trag u srpskom narodu.

Autor knjige, akademik Mirko Šošić, koji je u bolnicama u RS tokom rata sarađivao sa ovom Holanđankom velikog srca, rekao je da ovaj film nije tipičan ratni, jer u njemu nema bombardovanja, ratnih strahota, ali ima žrtava rata.

Jeni je, kaže, ratni heroj, koji se ne bori oružjem, već je reč o ženi koja želi svu svoju snagu da posveti jednom narodu koji ranije nikada nije videla, budući da je njen prvi dolazak na Pale, bio i prvi susret sa Srbima.

Šošić je preneo da je razlog za njen dolazak na Pale bila radoznalost ko su Srbi i zašto su prikazivani na zapadu kao “zli narod”, a ovde je upoznala gostoprimstvo.

Dodaje da je Jeni Lingtenberg i kada se vratila u Holandiju, nastavila da se suprotstavlja neistinama koje su širili određeni zapadni mediji, pokušala da promeni, ispravi sliku o srpskom narodu, koja je bila dominantna na Zapadu.

Direktorka Matične biblioteke Istočno Sarajevo Nataša Kulašinac rekla je da je film odlično prihvaćen u RS, ali i van njenih granica, poručujući da će kulturne ustanove u RS nastaviti da njeguju kulturu sećanja, kako bi svedočanstva i istina o događajima od pre 30 godina ostali sačuvani za generacije koje dolaze.

Film "Jeni - malo svjetlo sa zapada" nedavno je dobio Specijalno priznanje žirija u međunarodnoj selekciji na Martovskom festivalu, najstarijem festivalu dokumentarnog filma u Srbiji.
Pored austrijske, producenti su najavili i projekcije u drugim evropskim zemljama.

понедељак, 25. новембар 2024.
14° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње