среда, 11.05.2022, 14:32 -> 14:55
Извор: Аустријско-српског културног друштва "Вилхелмина Мина Караџић"
štampajBeč: Arheolog Rašković o numizmatičkoj zbirci Pomoravlja
Muzejski savetnik i arheolog Dušan S. Rašković, održao je 7. maja, inspirativno predavanje o nalazima rimskog novca na području centralnog Pomoravlja, u Zajednici srpskih klubova u Beču, a na inicijativu Austrijsko-srpskog kulturnog društva „Vilhelmina Mina Karadžić“.
Prisutne je, u ime Zajednice, pozdravio Luka Marković, predsednik i obavestio ih o aktivnostima koje Zajednica sprovodi, a odnose se na očuvanje sporta, muzike i ćiriličkog pisma.
Kako je istakao, mališani koji igraju folklor u KUD „Branko Radičević", imaju priliku da nakon proba, dva puta nedeljno, imaju časove ćirilice. Trenutno je 38 đaka, koji su raspoređeni u dve grupe. Počinje sa radom i muzička sekcija. Marković je naglasio da će 4. juna 2022. godine u Beču biti održana fudbalska utakmica između fudbalera Zajednice i veterana Crvene Zvezde. To će biti pravi fudbalski spektakl, zaključio je predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču.
Prof. Svetlana Matić je u ime organizatora, između ostalog, istakla da se na području Republike Srbije nalaze neka od najstarijih arheoloških nalazišta u Evropi. Pomenula je lokalitet Lepenski vir, za koga arheolozi smatraju kolevkom evropske civilizacije, jer pronađeni ostaci arhitekture i artefakti, datiraju iz perioda između 6000 i 7500 godina pre nove ere. Pomenula je neke od najpoznatijih arheoloških lokaliteta i turističkih atrakcija, kao što su: Starčevo, Sirmijum, Feliks Romulijana, Trajanova tabla, Viminacijum, Medijana, Caričin grad, Gamzigrad. Prisutne je upoznala sa bogatom radnom biografijom Dušana S. Raškovića, ističući da je čitav svoj radni vek posvetio istraživačkom radu i iskopavanju, na lokalitetima, koji su mnogima nepoznati, pa je time njegov doprinos u otkrivanju predmeta i novčića na području Pomoravlja i obronaka u okolini Kruševca, time još značajniji.
U svojoj video-prezentaciji, veoma sažeto istručno, Rašković je poseban akcenat stavio na numizmatiku, kao izvor za poznavanje istorijske geografije centralnog Pomoravlja, antičkog i ranovinzantijskog perioda.
Pod pojmom centralnog Pomoravlja, kako je rekao, podrazumevamo geografski prostor u širem okružju „sastavaka" - stava Južne Morave, Zapadne i Velike Morave. To je prostor Pomoravlja od Paraćina do Aleksinca i okolno moravsko pobrđe, od Juhora do Kruševačke kotline, do planine Rtanj i sokobanjske kotline.
"Tema ovog izlaganja je novac i to novac kao izvor poznavanja istorijskih procesa u vremenima seoba i najezda „migranata" iz prošlosti. Namera je prikazati seobe i najezde koje su gotovo stalna kategorija života u Pomoravlju. Izdvojio sam dva istorijska perioda seoba i preslojavanja društva u Pomoravlju. Najpre, period pre same istorije ili protoistorija, kada su Kelti i Rimljani ušli u borbu za plodnu moravsku dolinu. Drugi period koga dotičem, je velika seoba naroda, vreme kada sa istoka u talasima, nadiru, germanska plemena, Huni, Avari i Sloveni. Novac je pronađen na lokalitetima: Grabak u selu Počekovina, Ratkovac u selu Globoder, bedem u selu Maskare, Čukar u selu Boljevac, Ljiljače u Bovanskoj klisuri, Selište u selu Trnjane, Praesidium Pompei u selu Rutevac, Praesidium Dasmini u selu Novi Baračin", istakao je Rašković.
Nakon predavanja, razvila se vrlo zanimljiva diskusija. Dušan S. Rašković je istakao da je budućnost iskopavanja u novim tehnologijama, ali svaki arheolog pored znanja, treba da poseduje strast, upornost i kontinuitet i mora da bude na terenu, a ne u kancelariji.
Velika je vrednost iskopanih predmeta i novčića. Neki se nalaze u privatnim posedima, a neki u muzejima u Kruševcu i Nišu.
Sledeće predavanje Dušana S. Raškovića, koje sa nestrpljenjem očekujemo, biće posvećeno pronalascima krstolikih predmeta, a koji su pronađeni na lokalitetu grada Niša.
Коментари