Читај ми!

Džez velikani – Dave Brubeck

Dejvid Voren „Dejv“ Brubek (1920 – 2012) rođen u Konkordu u Kaliforniji, bio je čuveni američki džez pijanista i kompozitor. Brubekov opus često se smatra glavnim eksponentom “sool” džeza, odlikuje se neobičnim ritmičkim metrom i superponiranjem kontrastnih ritmova, tonaliteta i kombinovanjem različitih stilova i žanrova, poput klasike, džeza i bluza.

U mladosti, 1938. godine upisao je koledž liberalnih umetnosti u Pacifiku u Stoktonu, Kalifornija, da bi studirao veterinu. Prešao je na muziku na nagovor tadašnjeg šefa zoologije, dr Arnolda, koji mu je rekao: „Brubek, tvoj um nije ovde. Preko travnjaka je u konzervatorijumu. Molim te, idi tamo. Prestani da gubiš moje i svoje vreme.“ Tako je i bilo, a zbog lošeg čitanja nota(usled lošeg vida), zamalo je izbačen, ali su u odbranu stali profesori, tvrdeći da je njegova sposobnost pisanja kontrapunkta i harmonije sve to više nego nadoknadila,. Koledž je pristao da dozvoli Brubeku da diplomira nakon što je obećao da nikada neće predavati klavir.

Brubek je regrutovan u američku vojsku, gde je formirao jedan od prvih rasno raznolikih bendova. 1951. godine formirao je Dejv Brubek kvartet, koji je zadržao ime uprkos smeni članova tokom godina. Najuspešnija i najplodnija postava kvarteta bila je ona između 1958. i 1968. godine, u kojoj su, pored Brubeka, bili saksofonista Pol Dezmond, basista Judžin Rajt i bubnjar Džo Morelo. Turneja koju je sponzorisalo Stejt department 1958. godine inspirisala je nekoliko Brubekovih narednih albuma, a posebno album „Time Out“ iz 1959. godine. Uprkos svojim ezoteričnim temama i neparnim ritmičkim metrom u više numera, „Time Out“ je postao Brubekov najprodavaniji album i prvi džez album koji je prodat u više od milion primeraka. Glavni singl sa albuma, "Take Five", pesma koju je napisao Dezmond u 5/4 taktu, na isti način je postao najprodavaniji džez singl svih vremena. Kvartet je nastavio posle ovog, sa još četiri albuma u nestandardnim taktovima, a neke od drugih pesama iz ove serije postale su i hitovi, uključujući „Blue Rondo a la Turk“ (u 9/8 metru) i "Unsquare Dance" (u 7/4 metru). 

Brubekov kvartet se smatra rodonačelnikom „cool” džeza. Kvartet je postao posebno popularan kod publike studentskog uzrasta, često nastupajući na fakultetima, uključujući njihov revolucionarni album iz 1953. „Jazz At Oberlin“  na Oberlin koledžu i u kampusima Univerziteta u Ohaju i Univerziteta u Mičigenu.

Veliki uspeh kvarteta doveo je do toga da se 1954. godine o njima pojavi članak u časopisu Time, sa čuvenom naslovnom stranicom na kojoj je prikazano Brubekovo lice. Jedna od najpopularnijih kompozicija džeza, već pomenuta „Take Five” u tada interesantnom i neobičnom 5/4 metru, nastala je iz saradnje ova dva velikana. 
 

Brubek je nastavio da svira i nastupa do svoje smrti. Dobitnik je mnogih priznanja i nagrada - Connecticut Arts Award (1987), National Medal of Arts, National Endowment for the Arts (1994), DownBeat Hall of Fame (1994), Grammy Lifetime Achievement Award (1996), BBC Jazz Lifetime Achievement Award (2007).

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом