Читај ми!

Imaginarni pejzaži

U večerašnjoj emisiji predstavićemo kompoziciju Cvetajuće drvo (Flowering Tree) japanske umetnice Sanae Jamade, koja je objavljena na izdanju lejbla Longform Edišns (Longform Editions) iz Sidneja.

Jamada je muzičarka i kompozitorka koja je trenutno bazirana u američkom gradu Portlandu. Od 2009. godine aktivna je kao deo benda Moon Duo sa Riplijem Džonsonom, dok je svoju solističku karijeru razvijala pod imenom Viv la Void (Vive la Void). Paraleleno se bavila stvaranjem scenske muzike kroz saradnju sa pozorišnom kompanijom "Haf-Stredl" (Half-Straddle), za komad "Ovo je soba" koji se davao i na Brodveju 2021. godine. U svojim kompozicijama ona istražuje, kako kaže, stanja transa, senovite oblasti i prirodu svesti i svesnosti.

Sama kompozicija "Cvetajuće drvo" traje sat vremena i nastala je kada je Jamada dobila poziv da napravi dugačko delo za emisiju koja se davala na jednom od najinteresantnijih alternativnih onlajn radio platformi - NTS Radio iz Londona. Jamada je započela rad krajem aprila, u sobi koja je gledala na drvo jabuke u punom cvatu. Vetar bi donosio latice na mali travnjak ispod prozora. Sanae Jamada je, kako kaže, slušala ono što se dešava oko nje - drvo, vetar, cveće, ptice i insekte, ali i zvuk rashladnog sistema njenih komšija, kao i njihovih ljubimaca, saobraćaj na ulici, pucketanje i šumove okoline, električnih instalacija i sličnih pojava, osluškujući i zvuk sopstevnog disanja i muzike koja joj je dolazila spontano, u unutrašnjem sluhu. Na taj način je nastala kompozicija "Cvetajuće drvo" koja opisuje stanje bivanja u sadašnjosti, u miru i u prihvatanju stvari koje su oko nas i u nama.

 
Urednica emisije: Ksenija Stevanović

 

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом