понедељак, 03.03.2025, 23:25 -> 13:23
Imaginarni pejzaži
Predstavićemo album „Treba da pazimo da ne zaspimo, jer je svet nesiguran” finskog umetnika Pietua Arvole, koji je objavljen u septembru prošle, 2024. godine, kao izdanje na kaseti za helsinkški andergraund lejbl Paa jotaki.
Naziv albuma je izveden iz ezoteričnog pisma cenjenog finskog slikara i posvećenog teozofa, Peke Halonena, upućenog njegovoj sestri. U kontekstu Arvolinog albuma, on nas poziva da budemo oprezni pred izazovima modernog sveta – kao što su bombardovanje informacijama i bukom, a koje mogu dovesti do apatije i gubljenja kontakta sa samim sobom.
Ovo je prvo ostvarenje koje je Arvola objavio pod svojim pravim imenom, s obzirom na to da je dugi niz godina na eksperimentalnoj sceni prisutan kao Baren Ondo. U numerama koje ćete čuti, a koje su nastale po rečima autora, u teškoj godini gubitaka i traganja za smislom, uhvaćeno je nešto od sivila klime i promena koje su dovele da nekada jasno razgraničena godišnja doba se pretope, u Finskoj, u jedan dugačak, kišni period.
Arvola u svojim numerama spaja terenske snimke nastale u poslednjoj prirodnoj šumi južne Finske sa mikrotonalnim zvučanjima izvedenim iz zvuka zvona, elektronskim strukturama, melodičnim odmorištima i raznim vrstama šumova i pucketnja. Akustički i "sintetički" zvuci se stapaju, a Arvolin kreativni proces, baziran na slobodnim asocijacijama i maštovitim skokovima, nam otkriva neke potpuno neočekivane i osvežavajuće zvučne prostore.
Urednica Ksenija Stevanović
Коментари