Читај ми!

Gramofonija – Dela Blasa Galinda i Ektora Kintanara

Kompozicije izvode članovi Simfonijskog orkestra Univerziteta Meksika pod upravom Eduarda Mate. Emitujemo zapise sa vinila koji je objavio Meksički univerzitet 1970. godine.

Ova ploča je objavljena u okviru serije Živi glas Meksika koju je pokrenula biblioteka meksičkog Univerziteta, a koja je posvećena objavljivanju zvučnih zapisa od nacionalnog značaja. Od pokretanja edicije 1959. godine, pod njenom etiketom je objavljeno gotovo dve stotine zapisa koji uključuju govore i kazivanja književnika, politička obraćanja, dela nove muzike, primere folklora, scensku muziku i uspešne studentske radove. Edicija je do sredine sedamdesetih podeljena na dve grupe, budući da je pored meksičkih počela da uključuje i zapise autora iz drugih latinoameričkih zemalja. Savremenoj muzici je posvećeno dvadesetak izdanja iz ove serije i gotovo na svima je zastupljen univerzitetski orkestar koji je pod upravom gitariste, kompozitora i dirigenta Eduarda Mate postao jedan od najznačajnijih latinoameričkih ansambala. Njihov repertoar je najčešće uključivao dela meksičkih kompozitora koji su svoju inspiraciju pronalazili u pretkolonijalnoj istoriji Centralne Amerike, kao što je Blas Galindo, ali su povremeno bili zastupljeni i avangardni autori poput Ektora Kintanara čija su ostvarenja više puta bila deo ove značajne edicije.

Biblioteka meksičkog Univerziteta do danas nije napustila praksu objavljivanja kako govornih materijala, tako i muzičkih ostvarenja, šireći svoju izdavačku delatnost i van edicije Živi glas Meksika. Kao primer se može navesti manja serija pod nazivom Nova muzika čija su izdanja ponekad objavljivana samostalno, ali postoje i ploče koje su bile deo obe serije istovremeno kao što je to slučaj sa vinilom koji večeras emitujemo. Nova muzika, čini se, nije bila usmerena ka autorima nacionalnog stila, već je pretežno bila posvećena stvaraocima koji su istraživali nove zvučnosti.

Autor Milan Milojković
Urednica Sanja Kunjadić

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом