Читај ми!

„47. Salon arhitekture” i „Fenomeni vremena”

Slobodan Jović i Bojan Muždeka

U Muzeje primenjene umetnosti sinoć je otvoren 47. Salon arhitekture, a ovogodišnji slogan glasi „Pod pritiskom”, jer je, bez dileme, pritisak obeležio arhitektonsku delatnost, teoriju i praksu u godini između dva Salona.

Muzej primenjene umetnosti realizuje Salon u saradnji sa relevantnim i renomiranim arhitektonskim udruženjima, organizacijama, institucijama i pojedincima u oblasti arhitektonskog delovanja. Ovogodišnji, 47. Salon arhitekture realizuje se u saradnji sa Udruženjem arhitekata Srbije (UAS), Asocijacijom srpskih arhitektonskih praksi (ASAP) i Ženskim arhitektonskim društvom (ŽAD).

Na izložbi je prikazan izbor arhitektonskih ostvarenja i dodeljena je nagrada za najbolje realizovano delo arhitekture, kao i nagrade, priznanja i pohvale za nerealizovane projekte, konkursne radove, istraživanja, eksperimente, publikacije, arhitektonsku fotografiju i produkciju u domenu digitalnog prostora. Priznanje Saveta Salona i Nagrada publike obezbeđuju aktivno uključivanje javnosti u ocenjivanje aktuelne arhitektonske produkcije.

O Salonu i brojnim pratećim programima u Zlatnom preseku razgovaramo sa dr Slobodanom Jovićem, arhitektom, kustosom MPU i članom Saveta Salona.

U drugom delu emisije pažnju posvećujemo Galeriji B2 koja je otvorila novu izlagačku sezonu autorskom izložbom Biljane Tomić Fenomeni vremena”. Izložba predstavlja dela nastala od 1968. do danas i osvrće se na korišćenje predmeta u umetnosti. Oduzimanje upotrebne vrednosti predmetu predstavlja kreativni čin umetnika koji poziva posmatrače da osim umetničkih dela generalno usvoje pogled na sve stvari iz šire perspektive. Biljana Tomić u tekstu izložbe navodi da je za to bitan istorijski kontekst i polazeći od studentskih protesta 1968. do danas, selektovala je dela Marka i Marike Pogačnik, Raše Todosijevića, Neše Paripovića, Veljka Vujačića, Nemanje Nikolića, Bojane Atlije, Smilje Ignjatović i Bojana Jovanovića, Nikice Jurkovića, Nemanje Lađića i Katarine Drenjanin.

Izložba u celini je jedinstvena i sa jasnim jezičkim motivima svakog umetnika i učesnika... odnosno, ona postavlja pitanje statusa umetnika, metoda i modela rada. Moglo bi se reći da ukazuje na dugogodišnje, važno i urgentno pitanje položaja umetnika, kako obezbediti bavljenje umetničkom praksom, ko garantuje produkciju, transparentnost i prezentnost umetnika na savremenoj sceni... I dalje ostaje aktuelno pitanje Raše Todosijevića „Was ist Kunst”, primećuje u katalogu za izložbu Biljana Tomić.

Gost Zlatnog preseka je Bojan Muždeka, direktor Galerije B2.

Emisiju vodi Tanja Živković.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом