Читај ми!

„47. Салон архитектуре” и „Феномени времена”

Слободан Јовић и Бојан Муждека

У Музеје примењене уметности синоћ је отворен 47. Салон архитектуре, а овогодишњи слоган гласи „Под притиском”, јер је, без дилеме, притисак обележио архитектонску делатност, теорију и праксу у години између два Салона.

Музеј примењене уметности реализује Салон у сарадњи са релевантним и реномираним архитектонским удружењима, организацијама, институцијама и појединцима у области архитектонског деловања. Овогодишњи, 47. Салон архитектуре реализује се у сарадњи са Удружењем архитеката Србије (УАС), Асоцијацијом српских архитектонских пракси (АСАП) и Женским архитектонским друштвом (ЖАД).

На изложби је приказан избор архитектонских остварења и додељена је награда за најбоље реализовано дело архитектуре, као и награде, признања и похвале за нереализоване пројекте, конкурсне радове, истраживања, експерименте, публикације, архитектонску фотографију и продукцију у домену дигиталног простора. Признање Савета Салона и Награда публике обезбеђују активно укључивање јавности у оцењивање актуелне архитектонске продукције.

О Салону и бројним пратећим програмима у Златном пресеку разговарамо са др Слободаном Јовићем, архитектом, кустосом МПУ и чланом Савета Салона.

У другом делу емисије пажњу посвећујемо Галерији Б2 која је отворила нову излагачку сезону ауторском изложбом Биљане Томић Феномени времена”. Изложба представља дела настала од 1968. до данас и осврће се на коришћење предмета у уметности. Одузимање употребне вредности предмету представља креативни чин уметника који позива посматраче да осим уметничких дела генерално усвоје поглед на све ствари из шире перспективе. Биљана Томић у тексту изложбе наводи да је за то битан историјски контекст и полазећи од студентских протеста 1968. до данас, селектовала је дела Марка и Марике Погачник, Раше Тодосијевића, Неше Париповића, Вељка Вујачића, Немање Николића, Бојане Атлије, Смиље Игњатовић и Бојана Јовановића, Никице Јурковића, Немање Лађића и Катарине Дрењанин.

Изложба у целини је јединствена и са јасним језичким мотивима сваког уметника и учесника... односно, она поставља питање статуса уметника, метода и модела рада. Могло би се рећи да указује на дугогодишње, важно и ургентно питање положаја уметника, како обезбедити бављење уметничком праксом, ко гарантује продукцију, транспарентност и презентност уметника на савременој сцени... И даље остаје актуелно питање Раше Тодосијевића „Was ist Kunst”, примећује у каталогу за изложбу Биљана Томић.

Гост Златног пресека је Бојан Муждека, директор Галерије Б2.

Емисију води Тања Живковић.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом