Читај ми!

1. april, dan šale

Bojan Ljubenović i Nebojša Potkrajac Čupa

Prvi april obeležava se kao svetski dan šale. Dan lažnih vesti, pretvaranja i preterivanja, kada se ljudi šale jedni na račun drugih. Dan kada se mnogi trude drugima napraviti razne smicalice samo zbog smeha i zabave iako ponekad te naizgled bezazlene šale imaju i neželjene efekte.

Obeležava se već vekovima, ali je njegovo poreklo nejasno. Postoje razna tumačenja, a jedno od njih je da se ovaj svojevrsni „narodni praznik" pojavio krajem srednjeg veka u Evropi kao Dan svih luda, koji je predstavljao opštenarodno veselje.

Jedno od mogućih rešenja zagonetke otkud to da je 1.april dan rezervisan za šale i štoseve potiče još iz  vremena prelaska sa Julijanskog na Gregorijanski kalendar. Rimljani i Hindusi su slavili Novu godinu odmah nakon prolećne ravnodnevnice, koja je 20. ili 21. marta. U srednjem veku, veći deo Evrope je slavio 25. mart, praznik Blagovesti, kao početak praznovanja Nove godine. Slavlje bi trajalo nedelju dana, sve do 1. aprila. Papa Grgur XIII je 1582. godine naredio poštovanje gregorijanskog kalendara, po kome se Nova godina proslavlja 1. januara. Pošto narod nikada nije bio sklon prihvatanju novih pravila u svakodnevnom životu, mnogi su odbili da se povinuju kalendaru pape Grgura i nastavili da slave Novu godinu oko 1. aprila. Oni koji su prihvatili novi kalendar, tog dana su zbijali šale na račun „neobaveštenih", ismevajući njihova zastarela slavlja.

U Srbiji prvu zbirku šaljivih zapisa objavio je Mihailo Maksimović 1792.godine. pod nazivom „Mali bukvar za veliku decu". Knjiga je preteča potonjih srpskih satiričira i aforističara i važi za prvu srpsku knjigu aforistike. „Mali bukvar za veliku decu" je koncipiran kao rečnik koji za objašnjenja reči sadrži satirične aforizme. Delo kritikuje sve zaostalo i neprosvećeno, malograđansko u srpskom društvu 18. stoleća.

O poreklu 1. aprila, važnosti smeha, šale, i štosa u svakodnevnom životu i kako biti duhovit i optimističan u teškim vremenima i modernom dobu danas u emisiji Rečeno i prečutano govori pisac, aforističar i satiričar Bojan Ljubenović i stend-ap komičar Nebojša Potkrajac Čupa.

Autor emisije je Marko Đurić.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом