недеља, 13. дец 2020, 14:00
Srpske srednjovekovne zadužbine u Republici Severnoj Makedoniji
Gošća Riznice je dr Jasmina S. Ćirić, docent Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kragujevcu i spoljni saradnik Instituta za istoriju umetnosti u Beogradu
U ovonedeljnoj Riznici razgovaramo o biserima našeg duhovnog i kulturnog blaga, na teritoriji sadašnje Republike Severne Makedonije, preko 50 sačuvanih (od 800) srpskih srednjovekovnih zadužbina nemanjićkih i onih koje su zidali oblasni gospodari.
U obilazak srpskim svetinjama polazimo od manastira iz prve decenije 14. veka, zadužbine kralja Milutina Stefana Uroša II, najvećeg nemanjićkog zadužbinara, najdugovečnijeg vladara, Svetog kralja Milutina, čije mošti počivaju u Sofiji, a sledeće, 2021. obeležava se 700 godina od njegovog upokojenja, od Svetog Đorđa u Starom Nagoričinu (22 km od Manastira Prohora Pčinjskog).
Na obroncima Skopske Crne Gore je Crkva Uspenja Bogorodice, Mateič (Matejče) zadužbina cara Uroša iz druge polovine 14. veka, podignuta na temeljina vizantijske crkve iz 11. veka, u kojoj možemo videti fresko prikaz Loze Nemanjića.
Govorićemo o Crkvi Svetog Nikole u Ljubotenu gde nalazimo fresku kralja Dušana, potom, zadužbinama ohridskog krajbrežja, Crkvi Bogorodice Zahumske u Ohridu, Manastiru Lesnovo, zadužbini despota Jovana Olivera...
U kakvom su stanju ove izuzetne srednjovekovne zadužbine i o problemima očuvanja, čućemo u današnjoj emisiji.
Gošća Riznice je istoričar umetnosti dr Jasmina S. Ćirić, docent Filološko-umetničkog fakulteta Univerziteta u Kraguevcu i spoljni saradnik Instituta za istoriju umetnosti u Beogradu.
Autor i voditelj: Dušanka Zeković.
Коментари