U „Help netu“ počinje obuka za formalne negovatelje
O teško pokretnim i dementnim osobama uglavnom brinu njihovi bližnji, koji nemaju veštinu, a ni finansijske mogućnosti za taj vid kućne nege. Ima li rešenja ili makar izvesne podrške u takvim okolnostima? Zašto je nega u kući imperativ starijim osobama, posebno kada žive same ili sa starijim supružnikom? Da li država i lokalne zajednice mogu da angažuju više formalnih negovatelja? Deo rešenja nudi civilni sektor poput Centra za podršku i inkluziju “Help net“, a kroz projekt "Podizanje kompetencija žena koje teško dolaze do posla“. U okviru tog programa ovih dana počinje i obuka za formalne negovatelje. Više pojedinosti donosi nam Vladimir Jovanović, programski koordinator u Centru „Help net“ u Beogradu.
Minute za zdravlje ćemo izdvojiti za hematološke malignitete koji čine više od sedam odsto svih karcinoma. Na Nacionalni dan borbe protv limfoma, hronične limfocitne leukemije i drugih oblika raka krvi, lekari su upozorili da je podizanje svesti javnosti o bolestima, simptomima i opcijama lečenja ključ uspeha u terapiji. Ali i u primeni inovativnih lekova kojih u Srbiji i dalje nema dovoljno. Predstavnici udruženja pacijenata i onkolozi su ponovili da je najbolje bolest otkriti u ranoj fazi kada je veća šansa za izlečenjem. Međutim, pacijenti zbog neobaveštenosti često zanemare prve simptome.
I Maja Marković, predsednica Udruženja obolelih od limfoma i hronične limfocitne leukemije – LIPA slučajno je, pre dvadeset godina, otkrila da boluje od agresivnog raka krvi - difuznog B krupnoćelijskog limfoma. Kaže da je, u više navrata, primetila nekoliko simptoma, a kada se javila lekaru bila je u četvtom stadijumu bolesti. Preživela je zahvaljujući inovativnim lekovima.
U Hercegovini, žene su vekovima bile prepoznatljive po imenima svojih muževa, a ne po vlastitim. Taj običaj na selu i danas opstaje, pa čak i na umrlici ženama piše ime koje su dobile po mužu, označavajući tako pripadnost. U ranijim vremenima, kada se verovalo da ženi obrazovanje nije potrebno, ona je bila ta koja je nosila kuću, bila simbol snage i očuvanja porodice. I danas, u savremenom dobu, uprkos promenama i emancipaciji, u hercegovačkim selima taj običaj je opstao i podseća na nepokolebljivu moć tamošnjih žena. Čućemo reporterski zapis naše Sare Kolak koja je nedavno boravila u okolini Trebinja gde je srela Milanovicu, Gajinovicu i njihove rođake.
Urednik i voditelj Marina Stojadinović.
Muzički urednik Petar Vukosavljević.
Radio Beograd Jedan, 10:05.
Naslovna stranica – Vladimir Jovanović (Foto/M. Stojadinović)
Autor:
Марина Стојадиновић
Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет четири године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]
Коментари