Читај ми!

Poljska - zvezda u usponu i adut EU i NATO za Trampa

Svet se priprema za skori povratak Donalda Trampa u Belu kuću. U Evropskoj Uniji su svesni da će saradnja sa Vašingtonom biti izazovnija nego u Bajdenovo doba. Istovremeno dve vodeće zemlje Unije su politički uzdrmane. U Francuskoj preti izglasavanje nepoverenja vladi dok Nemačka ide na izbore u februaru. Za širu javnost možda neočekivano, stručnjaci ukazuju da jedna zemlja na istoku Evrope i Unije ima potencijal da odigra ključni ulogu u odnosima sa Trampovom Amerikom. Kako se ističe, bez obzira na to koje na vlasti u Varšavi, odnosi sa Vašingtonom su decenijama veoma bliski. Dodatni adut je činjenica da na odbranu troši više od bilo koje članice NATO. Zašto svetski mediji mesecima pišu o Poljskoj kao zvezdi u usponu, i najbrže rastućoj vojnoj sili na starom kontinentu, pitamo istoričara Vladimira Todića, koji se javlja iz Varšave.

Na krizu stanovanja u našoj zemlji upozoravaju stručnjaci ali i mladi, koji zbog vrtoglavog rasta cena ne mogu sebi da priušte stan, čak ni kupovinom na kredit. Proteklog vikenda predsednik Vučić je najavio da će se u saradnji sa NBS, pripremiti novi propisi za uzimanje stambenih kredita, preciznije smanjenje obaveznog učešća za mlade na do pet odsto. Trenutno je učešće za kupovinu prve nekretnine deset odsto, dok je prosečno učešće za stambeni kredit oko 20 procenata. Stručnjaci za nekretnine upozoravaju da, uprkos čak 10 hiljada praznih stanova samo u Beogradu, tzv investitorski lobi ne spušta cene kvadrata, ali i da se iz kredita kupuje tek osam odsto stanova. Da li bi olakšani uslovi kreditiranja mladih mogli da utiču na dugo čekano spuštanje cena stanova i posledično ponovnu ekspanziju tražnje, koja je na silaznoj putanji već nekoliko godina? Naš sagovornik je procenitelj nekretnina Milić Đoković.

IT sektor u Srbiji, ali i u svetu, već duže vreme prolazi kroz turbulentan period koji su pratila brojna otpuštanja radnika pa i gašenja firmi. Ove godine otvoreno je značajno manje konkursa za poslove, nastavljeno je i sa otkazima, ali u manjem obimu negu prethodnih godina. U Srbiji nije bilo masovnog otpuštanja kao na globalnom nivou, nezvanično reč je o šest do sedam odsto od ukupnog broja zaposlenih u IT industriji. Kao najčešći uzroci navode se opšti trendovi otpuštanja u tehnološkom sektoru, optimizacije budžeta kompanija i razvoj veštačke inteligencije. Ipak, plate ostaju visoke u poređenju sa drugim sektorima. Nedavna istraživanja ukazuju da su programerske veštine i dalje tražene, ali da tržište postaje zahtevnije. Početnici teže dolaze do posla dok raste tražnja za stručnjacima sa specifičnim iskustvom i znanjima. Nazire li kraj krizi, šta mogu da urade oni koji traže posao, a šta kompanije reći će nam Davor Odobašić, šef razvoja biznisa na platformi HelloWorld.

Sa vama, Jelena Vidić.

 

 

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње