Читај ми!

Mir u svetu, večna težnja i nedostižni ideal

Međunarodni dan mira, 21. septembar, ustanovljen je 1981. godine rezolucijom Generalne skupštine UN a prvi put obeležen 1982. Svake godine na ovaj dan upućuju se apeli na mir, toleranciju, nenasilje i brojne druge ideale koji su ugrađeni i u temelje svetske organizacije. Kako propagirati mir u svetu, ako ove godine, pored višedecenijskih sukoba na Bliskom istoku i nekoliko ratova među afričkim zemljama, te rata na tlu Evrope, u Ukrajini, od pre dva dana imamo i obnavljanje oružanih sukoba na Kavkazu, tačnije u Nagorno Karabahu? Kakav uticaj, i da li uopšte imaju Ujedinjene Nacije, imajući u vidu da na ovogodišnje zasedanje Generalne skupštine nisu došli lideri četiri od pet stalnih članica Saveta Bezbednosti? O nedostižnom idealu svetskog mira razgovaramo sa urednikom portala OKO, Momirom Turudićem.

Posle ulaska novih sojeva korona virusa u pojedine zdravstvene ustanove i porasta broja zaraženih, od ponedeljka su na snazi preporuke radnegrupe Ministarstva zdravlja za postupanje u uslovima pandemije kovid-19. Obavezno je nošenje zaštitnih maski u svim zdravstvenim ustanovama. Tesitranje je obavezno pre prijema pacijenta na bolničko lečenje. Obavezno je i testiranje svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama, ukoliko imaju simptome akutne respiratorne infekcije. Korona nam se vratila, a kakvu pretnju po javno zdravlje predstavlja pitamo stručnjaka za inunizaciju dr Dragoslava Popovića i dr Milunku Milinković, epidemiologa Institua za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.

Prošle sedmice u Srpskoj akademiji nauka i umetnosti održan je 22. Kongres Međunarodnog udruženja ruralne medicine. Tema skupa, problemi zdravlja seoskog stanovništva nalagala je učešće, osim lekara, širokog spektra stručnjaka, kao što su farmaceuti, stomatolozi, sociolozi, toksikolozi i drugi eksperti iz deset zemalja. Obrađene su brojne teme, od primera dobre prakse u dostupnosti zdravstvenih usluga seoskom stanovništu, problema žena sa sela ali i novih profesionalnih oboljenja u sektoru poljoprivrede. Da li je Kongres iznedrio i neke konkretne preporuke za unapređenje ruralne medicine reći će nam jedan od organizatora, dr Petar Bulat, profesor Medicinskog fakulteta i subspecijalista profesionalne tokskologije.

Sa vama, Jelena Vidić.

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом