Zašto za kulturu nemamo vremena (a slabo je i interesovanje)
Zavod za proučavanje kulturnog razvitka u Beogradu nedavno je objavio novo izdanje statističke studije "Kulturna participacija građana Srbije". Istraživački tim Zavoda obavio je reprezentativnu nacionalnu anketu o kulturnim praksama i participaciji građana Srbije, a dobijeni rezultati svedoče da većina kaže da za kulturu nema vremena, pa ni interesovanja. Među pet najčešćih aktivnosti u slobodno vreme nema sadržaja koji su vezani za kulturnu participaciju, naročito ne onu javnu, zbog čega ne treba da čudi da je jedan od zaključaka studije da tek između 4,6 i 5,6 posto ukupnog stanovništva učestvuje u aktivnostima vezanim za kulturu. Kako se istopilo to interesovanje, treba li da nas čudi u prejakoj konkurenciji društvenih mreža, može li digitalno konzumiranje kulture da potpuno zameni stvarni doživljaj,da li smo usamljeni u tom trendu i kuda on vodi - neka su od pitanja za naše goste Slobodana Mrđu i Marijanu Milankov, istraživače Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka, autore studije.
U razgovoru sa Nadeždom Satarić, predsednicom Upravnog odbora Udruženja "Snaga prijateljstva - Amity", osvrnućemo se na još uvek otvoreno pitanje pokretanja dnevnih centara za zbrinjavanje obolelih od demencije, a i pozvaćemo naše starije slušaoce da učestvuju na 9. konkursu "Draganova nagrada" za najuspešniji putopis.
Govorićemo i o aktuelnoj epidemijskoj situaciji u našoj zemlji, dodatno otežanoj pojavom novog soja virusa korona, kao i o velikoj izložbi u Narodnom muzeju u Smederevu "Rukopisna srednjovekovna baština Brankovića".
Sa vama - Elizabeta Arsenović.
Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари