Budućnost znanja i obrazovanja posle pandemije
Unicef je u sedištu Ujedinjenih nacija u Njujorku, gde se održava generalna debata svetskih lidera u okviru zasedanja Generalne skupštine UN, postavio elektronsku tablu na kojoj se svake sekunde menjaju cifre i tako upozoravaju koliko su školskih časova do sada izgubila deca širom sveta zbog korone i mera zatvaranja. Kako se broj neprestano menja, ne može se sa preciznošću reći koliki je sad, ali se krajem prošle sedmice približio cifri od dve milijarde! Predstavnici svih delegacija koje dolaze u Generalnu skupštinu UN prolaze pored pomenute table koja broji sate izgubljenog učenja i na kojoj piše "Nema vremena za gubljenje". Da li je ipak vreme nenadoknadivo izgubljeno za više generacija đaka i studenata svuda u svetu, je li ovo samo vrhunac krize učenja o kojoj se pričalo i pre pandemije ili možda prilika da se redefiniše ne samo sistem, već i ideja školstva, i uskladi sa silovitim tehnološkim napretkom - o tome ćemo razgovarati sa Tanjom Ranković, rukovoditeljkom Programa obrazovanja UNICEF-a Srbija.
Svetska zdravstvena organizacija je zavisnost od video igara proglasila bolešću. Istovremeno apeluje da se mališanima ispod 18 meseci ne daju bilo kakvi elektronski uređaji kojima bi se igrali. Stručnjaci upozoravaju da svakodnevno raste broj dece koja više vremena provode u virtuelnom nego u realnom svetu. Istraživanja pokazuju da deca sve više koriste tablete i tzv. pametne telefone koji su im postali zamena za druženje sa vršnjacima. Kako se izboriti s dečijom zavisnošću? Da li bi vremensko ograničavanje pristupa video igricama, koje je uvela kineska Vlada, mogao da bude model prevencije i u drugim zemljama? To će biti neka od pitanja za našu gošću, dr Vesnu Dukanac, psihijatra.
A sa prof. dr Sanjom Simić-Ogrezović, internistom-nefrologom, pričaćemo kakva su saznanja nefrologa o uticaju i posledicama kovida na bubrege, s osvrtom i na akutne probleme i na hronična stanja, kao i o značaju vakcinacije bubrežnih bolesnika.
U Strazburu počinje jesenje zasedanje Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope, organizacije koja nadzire poštovanje ljudskih prava i funkcionisanje pravne države u 47 država članica među kojima je i Srbija. Tokom četvorodnevnog zasedanja, među glavnim temama, za nas će biti najinteresantnija rasprava "Zapadni Balkan između demokratskih izazova i evropskih težnji: koja je tu uloga Saveta?", a kao centralni događaj najavljena je panel debata "Okolina i ljudska prava: pravo na zdravu, sigurnu i održivu životnu okolinu". Više ćemo čuti od našeg dopisnika Nataše Jokić.
Sa vama - Elizabeta Arsenović

Autor:
разни аутори
Животне теме, атрактивни гости, добро расположење - анализа актуелних дешавања, вести из земље и света. [ детаљније ]
Коментари