Magazin na Prvom

Nauka u savremenom društvu nije ekskluzivnost malog broja genijalaca. Ona prosvetljuje, osvešćuje, ulepšava, inspiriše, održava duh i kad se mladima tako predstavi za rezultat ima njihov sve veći interes, ideje, volju i istrajnost. Da li je Srbija spremna da sačuva nauku i ne dozvoli da naučnici budu naš najbolji izvozni proizvod? To proveravamo na primeru Fakulteta terhničkih nauka u Novom Sadu, koji se metodologijom rada i rezultatima svrstao medju najsavremenije visokoobrazovne institucije u regionu. Sagovornik nam je dekan, Rade Doroslovački.

A da život naučnika, pa i onih najvećih nije uvek bajka, podsetiće nas slučaj Mileve Marić. Njen  doprinos Ajnštajnovim teorijskim studijama koje su mu na kraju donele i Nobelovu nagradu, nije upitan. Zbog vrlo složenog privatnog odnosa ova naučnica se, na žalost, odrekla slave i karijere. Jedna italijanska fizičarka pokrenula je inicijativu da Univerzitet u Cirihu posthumno izda diplomu Milevi Marić. Stigao je negativan odgovor, ali se tu priča ne završava. Upravo o tome govorimo u drugom satu Magazina.

Hong Kong već mesecima potresaju demonstracije zbog predloga zakona koji predviđa ekstradiciju osuđenih u Kinu. Pozadina protesta i mogući rasplet krize tema su rubrike POGLED U SVET.

Kroz segmente nove emisije KOJEKUDA saznaćemo neke nepoznate detalje iz života i stvaralaštva čuvene slikarke Milene Pavlović Barili, a čućemo i priču o likovnoj umetnosti u trećem dobu.

Urednik i voditelj je Olivera Stajić.

Naslovna strana Rade Doroslovački, izvor fotografije: imft.ftn.uns.ac.rs

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње