Robot pronašao istopljeno nuklearno gorivo u reaktoru Fukušime?

Podvodni robot pronašao je u nuklearnom reaktoru Fukušima čvrstu masu nalik stenama koje je verovatno formiralo rastopljeno nuklearno gorivo, saopštila je kompanija „Tepko“.

Kompanija je navela da postoji velika verovatnoća da je ta čvrsta masa mešavina istopljenog metala i goriva, kao i da će nastaviti sa analizama snimaka koje je načinio robot.

Trodnevna istraga korišćenjem malog podvodnog robota na daljinsko upravljanje, veličine vekne hleba, završena je u subotu, rekao je operater kompanije „Tepko“ (Tokio Electric Power).

„Tepko“ navodi da ti snimci prvi put „veoma verno“ pokazuju raniju procenu o istopljenom nuklearnom gorivu u katastrofi 2011. godine, kada je zemljotres izazvao cunami u kojem je poginulo više od 18.000 ljudi i uništena obala severoistoka zemlje.

Nuklearna elektrana u japanskoj prefekturi Fukišima pogođena je razornim zemljotresom i cunamijem koji su izazvali topljenje jezgra u tri reaktora, što se smatra najvećom takvom nesrećom od katastrofe u Černobilju 1986. godine.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом