Дан сукње у Пољској

Под мотом "Буди жена, покажи ноге, обуци сукњу", у Пољској се прославља светски "Дан сукње" низом хепенинга који треба да подстакну Пољакиње да све уобичајеније панталоне бар некада оставе у орману.

Идеја за обележавање "Дан сукњи", проистакла је са једне женска журке, када су својевремено све пољске даме по договору дошле обучене у панталоне.

Уместо женског ћаскања, присутне су започеле озбиљну расправу "да ли и остале Пољакиње имају проблем са сукњама"?

У свету се, према подацима иницијатора кампање "Носимо сукње", сашије и прода више женских панталона него сукњи.

Кампања "Носимо сукње" у Пољској се одржава сваке јесени од 1975. године, а 30.октобар проглашен је за светски "Дан сукње".

Овогодишње анкете показале су да Пољакиње сукње и хаљине најчешће облаче лети, док зими свега шест одсто жена у Пољској носи сукње. У то годишње доба суверено владају панталоне, а чак 14 одсто Пољакиња их носи током целе године.

Како би промениле тај тренд, у кампању су се укључиле и пољске музичке и глумачке звезде као и  мушкарци, између осталих и познати рвач, освајач сребрне медаље на олимпијади Анджеј Супрон.

Новинари таблоида "Метро" су прошле године, како би подржали кампању, парадирали на празник сукње Варшавом у хаљинама и сукњама позјамљеним од супруга или колегиница.

"У сукњи се осећам неудобно", "Морам да пазим како седам", "Имам осећај да колеге на послу зуре у моје ноге", главни су изговори зашто сукње и хаљине Пољакиња чаме по орманима.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. април 2026.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом