На снази црвени метео-аларм, температура до 41 степен; лекари упозоравају – не излазите без преке потребе
Сунчано и веома топло у Србији. На снази је и даље црвени метео-аларм. Највиша температура до 41 степен. До краја недеље се настављају врели дани. У Сјеници и Горњем Милановцу проглашено је ванредно стање. Због дуготрајне суше неки градови су увели рестрикције у водоснабдевању, а војска допрема воду животињама на планинама. Лекари апелују да грађани у врелим данима не излазе напоље без преке потребе, већ да буду у расхлађеним просторијама. Према званичним мерењима РХМЗ-а, у 14 часова, најтоплији градови у Србији су Нови Сад, Банатски Карловац, Крушевац, Ниш, Лесковац и Димитровград са температуром од 38 степени.
Војска Србије наставља да помаже мештанима села која је погодила суша
Припадници Војске Србије су и данас на терену и заједно са надлежним службама неуморно раде како би се у општинама погођеним дуготрајном сушом ублажиле последице несташице воде, саопштило је Министарство одбране.
Осим досадашњег ангажовања на задацима водоснабдевања становништва и угрожених животиња на територији Владимираца, Горњег Милановца, Мионице, Сјенице и на Сувој планини, Војска Србије је од данас ангажовала додатне цистерне, по захтеву општина Горњи Милановац и Сјеница, које су прогласиле ванредну ситуацију.
Додатне цистерне су примарно ангажоване на достави воде за допуну базена у Прањанима код Горњег Милановца и на допуни резервоара са водом које становници села сјеничке општине користе за пиће и појење стоке.
У ситуацији када се због одсуства падавина мештани многих села суочавају са несташицом воде, Војска Србије остаје спремна да, у складу са могућностима, ангажује своје снаге и средства како би помогла становништву и умањила последице суше.
Најтоплије у Новом Саду и Лесковцу – у 15 часова измерено 39 степени
У 15 часова најтоплије је било у Новом Саду и Лесковцу где је измерено 39 степени.
За степен свежије било је у Београду, Сомбору, Зрењанину, Кикинди, Банатском Карловцу, Сремској Митровици, Великом Градишту, Куршумлији, Крушевцу, Нишу и Врању.
У 14 часова у шест градова Србије измерено 38 степени
Према званичним мерењима РХМЗ-а, у 14 часова, најтоплији градови у Србији су Нови Сад, Банатски Карловац, Крушевац, Ниш, Лесковац и Димитровград са температуром од 38 степени.
Степен ниже је регистровано у Зрењанину, Кикинди, Лозници, Сремској Митровици, Смедеревској Паланци, Великом Градишту и Куршумлији.
Подаци главних метеролошких станица показују да је 36 степени регистровано у Београду, Сомбору, Ваљеву, Краљеву, и Врању.
За степен хладније је у Крагујевцу, Неготину, Пожеги, Ћуприји, Зајечару и на Палићу.
Најсвежије је и даље на Копаонику где је забележено 25 степени.
Почетком следеће седмице температуре од 29 до 36 степени
Републички хидрометеоролошки завод и данас је издао упозорење за подручје Србије на високе температуре.
Како се наводи на сајту РХМЗ, данас, у петак и у суботу температуре ће се кретати од 37 до 41 степена, а у недељу ће бити од 33 до 38 степени.
Од почетка следеће седмице температура ће се кретати од 29 до 36 степени.
И у Београду се до краја седмице очекује веома топло време са максималном температуром од 37 до 40 степени и уз тропске ноћи.
Температуре у главном раду ће почетком наредне седмице бити у мањем паду, у интервалу од 31 до 34 степена.
Нови Сад, Кикинда, Банатски Карловац, Лесковац и Димитровград најтоплији у подне са 36 степени
Према подацима РХМЗ-а у 12 часова, најтоплије је у Новом Саду, Кикинди, Банатском Карловцу, Лесковцу и Димитровгрду, где је измерено 36 степени.
Степен ниже је регистровано у Сремској Митровици, Куршумлији, Крушевцу и Нишу.
У Београду су измерена 34 степена, а толико је било и у Сомбору, Зрењанину, Лозници, Ваљеву, Великом Градишту и Врању.
У Смедеревској Паланци, Ћуприји и на Палићу измерена су 33 степена, а 32 степена измерена су у Зајечару, Краљеву и Неготину.
У Пожеги је измерен 31 степен, а у остатку земље температура је испод 30 степени.
Најсвежије је на Копаонику где је забележено 25 степени.
У 11 сати температура већ 35 степени - Нови Сад и Ниш најтоплији градови у Србији
Према званичним мерењима РХМЗ-а, најтоплији градови у Србији у 11 часова су Нови Сад и Ниш где је забележена температура од 35 степени.
За степен хладније је у Сомбору, Кикинди, Банатском Карловцу и Кикинди.
Следе Зрењанин, Сремска Митровица, Ваљево, Велико Градиште, Куршумлија, Лесковац и Димитровград, где су измерена 33 степена.
Подаци главних метеролошких станица показују да су 32 степена регистрована на Палићу, у Лозници, Београду и Врању.
Следе Смедеревска Паланка и Неготин са 31 степеном.
Најсвежије је на Копаонику где је забележено 25 степени.
Нови Сад, Банатски Карловац, Ђуприја и Ниш најтоплији градови у Србији са температуром од 33 степена
Нови Сад, Банатски Карловац, Ђуприја и Ниш били су најтоплији градови у Србији у 10 часова, где је, према подацима Републичког хидрометеролошког завода (РХМЗ), забележена темература од 33 степена.
Следе Зрењанин, Кинкинда, Ваљево, Смедеревска Паланка и Велико Градиште, где су у 10 часова забележена 32 степена.
Температура за степен мања, регистрована је на Палићу, у Сомбору, Сремској Митровици, Крагујевцу, Крушевцу и Врању.
Подаци главних метеролошких станица показују да је 30 степени регистровано у Лозници, Београду, Лесковцу и Димитровграду.
Температура испод 30 степени је регистрована у Куршумлији и тамо је у 10 часова измерено 29 степена, док је у Неготину и Краљеву било 28 степени.
Најсвежије је Сјеница са 22 степена.
На Златибору је забележена температура од 26 степени, док је на Копаонику и Црном Врху измерена температура од 25 степени.
У 9 часова већ 31 степен - најтоплије у Новом Саду, Зрењанину и Банатском Карловцу
Врелина не јењава. На подручју целе Србије на снази је црвени метео-аларм, који означава врло опасно време.
У 9 часова, према званичним мерењима РХМЗ-а, најтоплији су Нови Сад, Зрењанин и Банатски Карловац са температуром од 31 степен.
За степен хладније је у Сомбору, Сремској Митровици, Смедеревској Паланци, Великом Градишту, Ћуприји и Нишу.
У Београду 29 степени. Иста температура забележена је на Палићу, Кикинди и Ваљеву.
За степен свежије је у Крагујевцу, Крушевцу и Димитровграду.
У Неготину, Лесковцу и Врању 27 степени.
Лозници, Краљеву и Зајечару 26.
Најсвежије је на Копаонику и Црном врху, где је измерена температура од 22 степени.
У целој земљи на снази је црвени метео-аларм, који означава врло опасно време.
Докторка Узелац: Најугроженији они који раде на отвореном, старије особе да не излазе
Докторка Бојана Узелац из Ургентног центра каже да су на почетку врелог топлотног таласа највише позива имали због старијих особа које су колабирале, а да се сада све чешће медицински збрињавају и младе особе које раде на отвореном.
"Сада имамо младе особе које раде на отвореном и које колабирају. Код здравих особа тело тражи да се расхлади. Када је реч о сунчаници, обично се јавља код особа које су директно изложене сунцу, док је топлотни удар акутно стање када тело не може да контролише телесну температуру. То се често дешава када уђете у прегрејани аутомобил. Код сунчанице битно је да се особа пре свега склони са сунца, а уколико дође до топлотног удара, обавезно је да се позове лекар", објашњава докторка Узелац.
Хронични пацијенти треба да слушају савете својих лекара и пију терапију, а млади пре свега треба да избегавају да буду директно изложени сунцу и да избегавају конзумирање алкохола.
Докторка апелује и да се помогне старијим суграђанима око снабдевања намирницама и лековима, да не излазе напоље без преке потребе.
Неправилан улазак у воду може довести до смрти – како да се правилно расхладимо
Велики број грађана у току врућих летњих месеци расхлађивање тражи на неким од купалишта широм Србије.
Како би боравак на води био безбедан важно је расхладити се пре уласка у воду и на тај начин постепено припремити тело и кардиоваскуларни систем за промену температуре, наводи за РТС Драган Керкез из Удружења спасилаца на води.
Током врелих летњих дана спољашња температура често прелази 40 степени, а вода на купалиштима обично се креће у опсегу од 22 до 25 степени.
Та температурна разлика, указује он, може изазвати поремећај у срчаном раду уколико се улазак у воду деси нагло и без претходног расхлађивања.
"Расхлађивање водом пре уласка у море, реку, базен је обавезно из више разлога и то не треба никако заборавити. Температурна разлика између температуре воде и ваздуха може бити у неким моментима и до десет степени, а некада чак и више. Због тога је врло важно да се расхладите на правилан начин", указује Керкез.
Једна од главних ствари треба да буде умивање и квашење главе, грудног коша, а затим и других делова тела. Кључна места на телу јесу главне артерије. Пре свега вратне артерије, а затим и артерије екстремитета – ногу и руку.
Након лаганог расхлађивања може се постепено ући у воду и на тај начин свести на минимум било каква нежељена ситуација.
"Улази се пажљиво у воду до чланака. Посебну пажњу обратити на рецепторе у врату јер се у њему налазе рецептори који температуру воде преносе кроз читаво тело", указује Керкез.
Упозорава да може доћи до шока и прекида дисања, сувог утапања уколико се правилно не расхладимо пре уласка у воду.
У већини места је претежно сунчано време, тек понегде после подне је могућа краткотрајна киша или пљусак с грмљавином.
Најнижа температура од 17 до 26 степени, а највиша дневна од 37 до 41 степен. Ни током ноћи температура неће пасти испод 20 степени.
У Београду сунчано и веома топло, а у хладу и зеленилу до 39 степени.
И петак ће бити сунчан и врео дан, с температуром до 40 степени.
Коментари