Читај ми!

Сузавац и пуцњи у Тунису

После званичног објављивања резултата избора у Тунису, на којима је победу однела исламистичка странка Енахда, избили су нереди у Сиди Бузиду током протеста присталица опозиционе партије, чији су гласови поништени због нерегуларности.

Више од 2.000 људи, већином младих, дошло је до седишта партије Енахда (Ренесанса) и засуло полицију каменицама која је одговорила сузавцем.

Како преноси агенција АФП, једна група развалила је врата и полупала прозоре на згради седишта Енахде и запалила гуме на главном путу у Сиди Бузиду, где су и организоване прве демонстрације против бившег председника Зин ел Абидина бен Алија.

Позивајући се на изјаве сведока, Ројтерс је пренео да су демонстранти запалили и канцеларију градоначелника тог града.

Требало би да буде уведен и полицијски час у периоду од 19 часова до пет ујутру, преноси Ројтерс наводе извора из министарства унутрашњих послова Туниса.

Протести су организовани и у Регуебу, граду на око 50 километара од Сиди Бузида. Тамо су, према наводима сведока, демонстранти пуцали на канцеларије Енахде.

Изборна комисија је саопштила да је Енахда освојила 41,47 одсто гласова. Та партија освојила је 90 посланичких места у парламенту, од укупно 217, док се на другом месту са 30 места налази секуларна партија Конгрес за републику.

У првом обраћању после званичног објављивања резултата избора, лидер Енахде Рашид Ганучи рекао је да ће у Тунису бити заштићена и права жена и људи који нису религиозни.

"Наставићемо са револуцијом да бисмо остварили циљеве Туниса – слободу, независност, развој и просперитет, где су гарантована права Бога, пророка, жена, мушкараца, верника и неверника, јер је Тунис земља за све", нагласио је Ганучи.

Први слободни избори у Тунису одржани су у недељу, девет месеци после свргавања режима председника Зин ел Абидина бен Алија.

Нови парламент треба да донесе нови устав и да именује привремену владу, а затим распише изборе за новог председника.

Енахда, која је била прогоњена током владавине Бен Алија, била је очекивани победник уочи избора.

На изборима је учествовало више од сто партија, од којих већина не представља значајнију политичку снагу.

Народ Туниса је у јануару оборио режим Абидина бен Алија и отворио пут за оно што ће се касније десити у Египту, Либији и што прети још неким режимима на северу Африке и на Блиском истоку.

Упркос јавним обећањима да ће "развијати демократске слободе и поштовати права жена", многи се плаше да Енахда има прикривени радикални исламистички програм.

Повратак радикалном исламу у Тунису могао би да има неповољан утицај на даљи развој у арапском свету.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 16. август 2024.
34° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару