Гадафијев син (ни)је ухапшен

Гадафијеве снаге, изненада, упале у рафинерију у Рас Лануфу и убиле 15 побуњеника. Устаници наилазе на жесток отпор у покушају да заузму Бани Валид и Сирт. Гадафи је у Либији и обећава наставак борбе против колонијалних сила.

01.02 - Побуњеници суочени са низом проблема око Бани Валида. Гадафијеве снаге воде герилски рат, устаници не могу да успоставе чисте линије фронта. НАТо авијација не дејствује. 

22.24 - Најмање седам устаника погинуло у понедељак у борбама око Бани Валида. 

21.22 - Гадафијев син Сади није ухапшен, већ га власти Нигера држе под присмотром. Како је саопштено из министарства спољних послова те земље за Садијем не постоји међународна потерница, па га за сада власти држе под присмотром. 

17.26 - Моамер Гадафи поручио нацији да је у Либији и наставља борбу против колонијалних сила. Свргнути либијски лидер побуњенике, поново, назвао издајницима.

16.05 - Кина званично признала Национални прелазни савет као легитимног представника либијског народа. 

13.15 - Снажне експлозије и дим око аеродрома у Триполију. 

12.59 - Најмање 12 устаника погинуло у обрачуну фракција унутар међу побуњеничким снагама у планинама Нафуса. Сукоб избио због плена у недељу, још 16 рањених.

12.25 - Гадафијеве снаге напале рафинерију у Рас Лануфу. Убијено 15 особа, двоје рањених. Гадафијеви командоси после напада нестали у пустињи.   

Побуњеници су, после силног оклевања, покренули офанзиву на два града која се налазе под контролом Гадафијевих снага, али драматичне најаве није пратио једнако интензиван војни успех, делом због озбиљног отпора Гадафијевих снага, а делом и због чињенице да устаници имају озбиљне проблеме да зауздају припаднике својих снага.

Истовремено, јединица Гадафијевих снага извела је изненадан напад на рафинерију у Рас Лануфу, где је стража ухваћена на спавању, али је, како се чини, циљ ове акције било само застрашивање устаника.

Непосредно након што је офанзива на Бани Валид запала у ћорсокак и пошто су командоси напали рафинерију у Рас Лануфу, Гадафи се обратио нацији посредством сиријске телевизије Ал Раи, рекавши да се Либија "неће покорити колонијалним силама".

"Нећемо предати Либији колонијалним силама, као што то желе издајници", наводи се у Гадафијевој поруци.

Гадафијеви војници су се до капија рафинерије довезли у петнаестак возила, почели да пуцају и убијају 15, а ранили двојицу стражара, да би се затим повукли.

Борбе на прилазима Бани Валиду трајали су целе ноћи, а нападе устаника и даље подржавају авиони НАТО-а, па су пубињеници по први пут били уздржани у најавама колико ће им дана требати да заузму то Гадафијево упориште.

Број жртава ових борби није познат.

Устаници ће, пре или касније, покушати да заузму и Сирт али се њихове претходнице, тренутно, налазе на око 90 километара од града.

Појачања донела хаос

Побуњеници су на фронтове око Бани Валида и Сирта довукли појачања из читаве Либије, надајући се да ће, притом, игром бројки збрисати преостале Гадафијеве присталице, али је ситуација, на велику жалост њихових планера, кренула у сасвим другом правцу.

Суштински, на том ратишту у први план избиле су добоке поделе које владају унутар устаника, па локални борци једноставно не слушају наређења команданата који су дошли из Бенгазија или Мисурате, док проблеми постоје и међу припадницима различитих племена.

Либија поново извози нафту 

Либија је поново почела да производи нафту у западном делу, рекао је министар унутрашњих послова те земље и додао да ће већи део производа бити у промету у "најскоријој будућности".

Либија има највеће резерве сирове нафте у Африци, а око 85 одсто извозила је у Европу, пре побуне против режима Моамера Гадафија.

"Почели смо производњу нафте, а у веома кратком временском периоду започећемо производњу нафте и гаса са Запада", рекао је Махмуд Џибрил председник Прелазног националног савета Либије.

Није познато о којим количинама је реч, али производња је почела после вишемесечне паузе, а биће је и за извоз.

Либијски Прелазни национални савет поручио је да ће најкасније за десет дана бити формирана нова прелазна влада коју ће чинити чланови свих региона те земље, укључујући и оне који још нису ослобођени.

У међувремену, борбе побуњеника и Гадафијевих присталица воде се око градова Бани Валида и Сирта, главних упоришта Гадафијевих присталица.

Побуњеници су у Триполију ухапсили и шефа обавештајне службе, Бузаида Дорду.

Министар правде Нигера потврдио је да је Саад, један од синова Моамера Гадафија, ушао са једним конвојем и деветоро људи на територију те афричке државе. Саад, трећи од седам Гадафијевих синова, напустио је каријеру фудбалера 2004. да би се прикључио војсци и командовао елитном јединицом.

Број коментара 66

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 19. август 2024.
35° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару