Очи света не виде Обалу Слоноваче

У сенци ситуације у северној Африци, Обала Слоноваче на ивици грађанског рата. У досадашњим сукобима на улицама престонице Абиџана погинуло 350 људи, а из земље избегло више од 450.000 људи.

После најновијих сукоба присталица опозиционог лидера Аласана Уатаре и полицијско-војних снага председника Лорена Гбагба у Обали Слоноваче број погинулих повећао се на 350 људи.

Више од 450.000 људи напустило је Обалу Слоноваче и пребегло у суседне земље, саопштиле су Уједињене нације.

Према податцима УНХЦР, приближно 370.000 људи избегло је из престонице Абиџана, док је из остатка земље 77.000 људи пребегло у суседну Либерију.

"Због дешавања у северној Африци, међународна заједница потпуно је занемарила трагедију која је задесила Обалу Слоноваче", саопштиле су УН.

"Сведоци смо страховитих сцена беживотних тела и пустоши на улицама Абиџана, где се насиље над грађанима већ недељама спроводи", истакао је званичник УНХЦР, а преноси Би-Би-Си.

Аласан Уатара, који ужива подршку међународне заједнице као победник прошлогодишњих избора, отпутовао је у Нигерију и циљу обезбеђивања подршке за збацивање Лорена Гбагба са власти.

Европске земље и Афричка унија страхују да у Обали Слоноваче не избије грађански рат широких размера.

Наиме, север земље контролишу Уатарине присталице, док је већина војних трупа и даље лојална председнику Гбагбоу.

Грађански рат за сада спречавају једино снаге УН, присутне у земљи ради успостављања прекида ватре, којих има око девет хиљада.

Уатара је позвао суседне западноафричке земље, као и Афричку унију, да помогну војном интервенцијом како би збацили са власти председника Гбагбоа.

Сукоби су почели после непризнавања изборних резултата другог круга прошлогодишњих председничких избора, када је Гбагбо одбио да преда власт.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
16° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи