Марш на Бенгази

Напад либијске војске на Мисрату наставља се бомбардовањем из ваздуха. Гадафијеве снаге после освајања Рас Лануфа и Завије, одлучне да издејствују победу над побуњеницима, марширају на Бенгази. Арапска лига позвала Савет безбедности УН на увођење зоне забрањеног лета.

Либијска војска започела је напад на град Мисрату, последње побуњеничко упориште на западу земље.

Један од побуњеника рекао је да су Гадафијеве снаге на десет километара од Мисрате и да су почели са артиљеријским бомбардовањем града, преноси Ројтерс.

Владин портпарол Муса Ибрахим рекао је, коментаришући напад на Мисрату, ће град ускоро бити под контролом војске.

Новинска агенција Ал Џазира јавља да је Али Хасан ал Џабер, камерман њихове куће, убијен из заседе близу Бенгазија.

Бенгази, који је у надмудривању "пустињских лисица" немачког генерала Ервина Ромела и његовог британског противника, команданта Осме армије Бернарда Монтгомерија током Другог Светског рата чак пет пута мењао "руке" и био бомбардован невероватних 1.000 пута, поново се налази на првој линији фронта. 

Овај пут, ка другом највећем граду у Либији марширају Гадафијеве снаге, намерне да, после успеха у операцијама код Завије и Рас Лануфа, побуну прекину уласком у најснажније упориште побуњеника и центар отпора режиму Моамера ал Гадафија.

У граду се, како наводе становници, чују удаљене експлозије сукоба Гадафијеве војске и прилично деморалисаних побуњеника, чији је ентузијазам, како се чини, нагло пао после серије пораза, па се противници режима, сада, уздају у помоћ са стране, надајући се да би остале чланице НАТО могле пристати на позиве Николе Саркозија на војну интервенцију против Гадафија.

За Гадафија, пак, проблем ће представљати мобилност, јер су његови тенкови и оклопна возила осетљиви на тешке услове који владају у пустињи. Уколико механичари либијске војске успеју да држе оклопна возила у исправном стању, побуњеници, суштински, неће имати претеране шансе за успех, јер се њихова одбрана заснива на десетак тенкова, нешто артиљерије и маси камиона на које су монтирани митраљези и лаки ракетни бацачи.

Арапска лига захтева интервенцију

На ванредном састанку у египатској престоници Арапска лига изгласала предлог о подршци Француској и Британији у наметању зоне забрањеног лета над Либијом. На гласању, против су се изјасниле само Сирија и Алжир.

На састанку је договорено да то буде затражено од Ујединених нација, јер се побуњеници налазе у све тежем положају и из дана у дан се смањује територија коју они контролишу.

Генерални секретар Арапске лиге Амр Муса заложио се за увођење зоне забране лета у Либији и навео да Арапска лига жели да учествује у њеном успостављању.

Француски председник Никола Саркози је остао прилично усамљен у позивима на покретање операције ваздушних удара против надирујућих снага либијске војске, што су западне дипломате протумачиле као "победу тестостерона над логиком", бар што се тиле политике Париза.

Што се тиче остатка НАТО, серија састанака није донела скоро никакве индикације да би се Алијанса могла одлучити за какав агресивнији приступ, попут наметања зоне забрањених летова, што је главни захтев побуњеника који се, кроз пустињу, повлаче ка Бенгазију.

Саркозијеви потези, међутим, нису изненадили само партнере у НАТО, већ и неколицину његових сарадника. па су се француске новине оштро обрушиле на председника, прозивајући га да је "навукао Рамбов костим у покушају да сам реши кризу у Либији".

Саркозијевом разочарању, чини се, највише су допринеле Сједињене Америчке Државе, које немају претеране амбиције да се умешају у још један сукоб недалеко од Блиског истока. НАТО је, како је раније најављено, почео целодневно надгледање ваздушног простора изнад Либије.

У међувремену, Уједињене нацију су саопштиле да ће мисија светске организације већ током дана стићи у Либију како би оценила потребе те државе за хуманитарном помоћи и пренеле забринутост шефа УН Бан Кимуна због "бруталног гушења протеста".

Мисију, сличну оној који је током сукоба на Косову предводио бразилски дипломата Серђо Вијера де Мело, водиће бивши јордански минстар спољљних послова Абдул Лах Катиб. Либија је истовремено, саопштила да нема потребе за хуманитарном помоћи јер су резерве хране и лекова довољне за наредних шест месеци.

Број коментара 79

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи