Критике због прогона новинара у Турској

Европски парламент изразио велику забринутост због прогона новинара у Турској, што ће још више оптеретити односе Анакаре и Европске уније. Анкара негодује због извештаја.

Због учесталог хапшења новинара у Турској, Европски парламент (ЕП) оштро је критиковао ту земљу. У извештају, који је усвојио Европски парламент, указује се на све присутнију цензуру, што у појединим медијима доводи и до самоцензуре.

Посланици су позвали турску владу да поштује принципе слободе штампе и спроводи европске принципе у тој области, преносе медији у Истанбулу.

Европски парламент ће пажљиво пратити судски процес против неколико новинара који су недавно ухапшени, пошто су осумњичени да су били чланови шире завереничке групе која је била планирала да изазове државни удар.

У Турској је, у последње две недеље, ухапшено десетак новинара, што је изазвало осуде у Бриселу, Вашингтону и у међународним групама које се боре за људска права.

У домаћим удружењима новинара и опозиционим партијама истиче се да влада на тај начин жели да ућутка непослушне медије, уочи парламентаних избора који су заказани за 12. јун ове године.

Анкара негодује

Извештај Европског парламента је пристрастан и нефер, истиче се у првом реаговању турског мнистарства иностраних послова.

У влади објашњавају да је недавно хапшење новинара ствар полиције и истражних органа, који су покренули процес против неколико стотина особа осумњичених да су припремале државни удар.

Та екстремно националистичка група, у којој су активни и пензионисани високи официри, политичари, новинари, адвокати и криминалци, наводно је планирала да изазове хаос у земљи, што би натерало армију да обори садашњу владу, коју опозиција оптужује да спроводи прикривени исламистички програм.

Многи осумњичени су месецима у притвору, а још се нису нашли на оптуженичкој клупи.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 01. новембар 2024.
18° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи