уторак, 08.03.2011, 03:04 -> 22:48
štampajТенкови у Завији
Обрачун побуњеника и снага лојалних либијском вођи Моамеру ел Гадафију у граду Завији, надомак Триполија. Гадафи, наводно, понудио побуњеницима силазак с власти, уз одређене гаранције, јавила Ал Џазира.
Снаге лојалне либијском вођи Моамеру ел Гадафију нападају са копна и из ваздуха град Завију, који се налази око 50 километара од престонице Триполија. Центар града и даље је под контролом побуњеника, јавља Ројтерс.
Према речима очевидаца на које се позива агенција, Гадафијеве трупе користе тенкове, а чују се и спорадични налети авиона и јаке детонације. Завија је иначе град најближи Триполију, који још увек контролишу побуњеници.
Председник САД Барак Обама и британски премијер Дејвид Камерон сложили су се да "заједнички циљ у Либији" мора да буде окончање насиља и одлазак са власти председника Гадафија, саопштила је Бела кућа.
Двојица државника договорила су и "целокупни спектар" акција везаних за Либију, укључујући и могуће увођење зоне забране летова изнад територије те земље, надгледање ситуације у њој и пружање хуманитарне помоћи.
После серије акција либијске авијације по положајима које држе побуњеници, НАТО донео одлуку о покретању целодневне операције надгледања ваздушног простора те државе.
Слање "авакса" у извиђање терена уследило је након прилично бурних расправа у Бриселу између присталица и противника увођења зоне забрањених летова, што су од Америке претходних дана тражили побуњеници, суочени са озбиљним акцијама Гадафијевих снага.
Аналитичари сматрају да би губитком авијације Гадафи дошао на корак од губитка власти, али ће озбиљна расправа о приземљењу либијске авијације уследити тек у уторак, пошто дипломатама у Савету безбедности УН буде предат западни нацрт резолуције о Либији.
Тај предлог, како су за Интернет портал Радио-телевизије Србије објасниле западне дипломате на Ист Риверу, укључиваће и забрану летова Гадафијевих ваздушних снага, али само уколико буду забележене озбиљне повреде људских права.
Готово истовремено, војници лојални либијском вођи спречили су око 30.000 страних радника да побегну у Тунис и присилили многе да се врате на посао у Триполи.
Представник Међународне федерације друштава црвеног крста и црвеног полумесеца Ибрахим Осман рекао је да су страни радници похватани и задржани у либијским имиграционим центрима близу границе са Тунисом.
Било каквој војној интервенцији против Либије противе се Кина и Русија, које традиционално устају против било каквих агресивних потеза под окриљем Уједињених нација.
Према званичним подацима, које је пренео Ројтерс, Либијска војска броји 76.000 активних војника и око 40.000 резервиста, а трупама је на располагању око 800 тенкова и више од 1.000 других борбених возила.
Број војника у морнарици који чувају обале Либије је око 8.000. Под управом Гадафија у Медитерану су стациониране две подморнице, три разарача и 16 различитих патролних пловила.
Либијска авијација, која броји око 18.000 војника, има 394 борбена авиона, међу којима су већински "мигови" типа 23, 21 и 25, као и различити типови авиона "мираж". Либијска војска поседује и различите врсте борбених хеликоптера, али и других летелица за превоз трупа и наоружања.
Према доступним подацима, Либија је 2004. године уништила комплетно хемијско наоружање.
Гадафи нуди повлачење с власти?
Телевизија Ал Џазира јавила је да је либијски лидер Моамер ел Гадафи предложио побуњеницима да одрже седницу националног парламента, како би припремили пут за његов одлазак с власти уз одређене гаранције, али да су побуњеници одбацили такву понуду.
Телевизија је цитирала изворе за вест о Гадафијевом предлогу, коју је објавила као хитну током емитовања програма, пренео је синоћ Ројтерс. Други детаљи нису саопштени.
Гадафи је тај предлог изнео привременом савету који су побуњеници формирали у Бенгазију који је под њиховом контролом.
Наводно, привремени савет одбацио је Гадафијеву понуду, јер би, како кажу, она била частан излаз за човека који пролива либијску крв, преноси Ал Џазира.
Катарска телевизија навела је да је либијски председник захтевао безбедност за себе и своју породицу и обећање да им неће бити суђено.
Либијска државна телевизија је, међутим, саопштила да наводи Ал Џазире нису истинити.
У међувремену, цена сирове "брент" нафте пала је испод 115 долара за барел, чим је објављена вест о Гадафијевој наводној намери да сиђе с власти, јавио је Ројтерс.
Офанзива Гадафијевих снага
У општем хаосу који влада у Либији, практично је немогуће пребројати жртве, али умерене процене резултата сукоба Гадафијевих снага и побуњеника наводе на закључак да је до сада убијено око 2.000 људи. Истовремено, око 200.000 људи побегло је из те државе.
Како се у овом тренутку чини, Запад нема намеру да се упусти у војну интервенцију, али ни идеју како да прекине сукобе пре него што прерасту у свеопшти грађански рат и Либију претворе у нову, гигантску верзију Сомалије.
Гадафијеве снаге су, у међувремену, наставиле офанзиву ка упориштима побуњеника, Мисрати и нафтним терминалима у Рас Лануфу, док се побуњеници надају успесима против озбиљно укопаних владиних снага у Сирти.
Борбе се воде и на још неколико места, при чему побуњеницима све већи проблем представља чињеница да велика већина бораца нема никакву борбену обуку. Осим, наравно, бивших војника и полицајаца који су прешли на страну побуњеника.
Истовремено, Гадафијеве снаге су прилично убедљивим наступом вратиле контролу над Аз Авијахом, градићем недалеко од Триполија, који су неколико дана контролисали побуњеници, али су нестали из тог места, после акције Гадафијеве артиљерије и тенкова.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 96
Пошаљи коментар