понедељак, 07.03.2011, 08:19 -> 12:54
štampajБитка за нафту
Након бомбардовања стратешке луке Рас Лануф, нафтни терминали у већини лука у Либији престали са радом. Нафта "брент" изнад 117 долара. Либијске власти путем телевизије позвале побуњенике на дијалог. Уједињене нације шаљу хуманитарце. Ослобођен британски дипломатски тим. Гадафи оптужује Париз и Ал Каиду.
Све активности на нафтним терминалима у стратешкој луци Рас Лануф, на истоку земље, прекинуте су након што је либијска авијација, у два наврата, бомбардовала град, преноси Ројтерс.
Према наводима бродских власти већина лука у Либији престала је са извозом нафте, са изузетком источне луке Тобрук.
У другом нападу, борбени млазни авион у ниском лету је прешао изнад области источно од овог града, а велики облак дима видео се око 400 метара од побуњеничког контролног пункта, близу главне пустињске саобраћајнице, јавио је АФП, док Ројтерс наводи да у овом нападу није било жртава.
Противници режима либијског лидера Моамера ел Гадафија су, на оба напада, узвратили паљбом из артиљеријског наоружања.
Француска агенција наводи, позивајући се на болничке изворе, да је у сукобима либијских побуњеника и Гадафијевих присталица у месту Бин Џавад, које је сада под контролом Гадафијевих снага, погинуло укупно 12 људи, пошто је још петоро мртвих донесено у једну болницу у Бенгазију.
У међувремену, један доктор из болнице у трећем по величини либијском граду Мисрати рекао је за Би-Би-Си да је у болницу, која се такође нашла на удару владиних трупа, довезено 21 беживотно тело и преко 100 повређених у жестоким сукобима.
Власт позива побуњенике на дијалог
Један од водећих припадника либијског владајућег естаблишмента Џадалах Азус ел Талхи позвао је данас лидере побуњеника на дијалог, што би могао бити јасан знак да је Моамер ел Гадафи спреман на компромис са противницима.
Ел Талхи, либијски премијер осамдесетих година и пореклом из источне Либије, појавио се на државној телевизији и обратио старешинама у Бенгазију, највећем упоришту побуњеника.
"Дајте шансу националном дијалогу да реши ову кризу и прекине крвопролиће и не дајте прилику странцима да дођу и поново заробе нашу земљу", истакао је Ел Талхи.
У овоме апелу се не помињу никакви уступци на које је спремна владајућа администрација, иако су побуњеници раније саопштили да је њихов услов за било какав договор окончање четири деценије владавине Гадафија.
Чињеница да се Ел Талхи појавио на државној телевизији значи да је тај апел званичан, напомиње Ројтерс.
Гадафи оптужује Париз
Либијски лидер Моамер ел Гадафи оптужио је Француску за мешање у унутрашње послове Либије и окривио Ал Каиду за антирежимску побуну у земљи, јавила је данас француска телевизија Франс 24.
На питање о подршци Француске новоформираном Националном савету, привременој влади коју су формирали побуњеници у другом по величини либијском граду Бенгазију на истоку земље, Гадафи је одговорио да је то мешање у унутрашње послове.
"То може да засмеје - мешање у унутрашње послове. А шта ако се ми мешамо у послове Корзике или Сардиније?", запитао је Гадафи у интервјуу који је данас емитовала француска телевизија Франс 24, преноси агенција АФП.
Према Гадафијевим речима, заверу у Либији испровоцирали су наоружани екстремисти и успаване ћелије Ал Каиде. "Ми смо партнери у рату против тероризма", подсетио је Гадафи.
Хуманитарни тим УН иде у Триполи
Генерални секретар Уједињених нација Бан Кимун заложио се, у разговору са шефом дипломатије Либије Мусом Кусом, за слање хуманитарног тима у Триполи, који би се упознао са ситуацијом на терену, на шта је Либија пристала.
За специјалног изасланика именован је бивши министар спољних послова Јордана Абдел ел Катиба, а и Европска унија ће послати у Либију међународну мисију, која ће утврдити степен насиља у тој земљи.
Иначе, британски дипломатски тим који је, наводно, два дана био заточен у источној Либији, сада је ослобођен.
Они су ухапшени када су слетели хеликоптером у близини Бенгазија, а задржани су зато што су либијске безбедносне снаге код њих пронашле, оружје, муницију, експлозив, мапе и пасоше четири различите земље.
Криза у Либији - криза цене нафте
Цена сирове нафте је данас на терминском тржишту у Лондону одскочила изнад 117 долара за барел, док је у електронском трговању на тржишту у Њујорку ојачала изнад 106 долара за барел, подстакнута сукобима у Либији који повећавају страховања да се та земља креће ка дуготрајнијим конфликтима.
Стручњаци прогнозирају да ће се цена нафте одржавати на нивоу од 110 до 120 долара за барел све док се инвеститори не увере да се немири у Либији неће проширити на остале земље Блиског истока.
Процењује се да од избијања нереда, Либија не испоручује скоро милион барела од уобичајеног обима производње нафте од 1,6 милиона барела дневно. Либијске власти јављају да је производња нафте опала на 700-750.000 барела дневно.
"Запажа се масовни одлазак квалификованог особља из Либије, и све указује на то да би производња нафте ускоро могла да буде потпуно обустављена" изјавио је за Ројтерс један од аналитичара за енергетска питања "ИХС Енерџи".
Уколико се масовни протести прошире и на друге арапске земље произвођаче нафте, испоруке ће бити још несигурније, а цене ће поново да скоче, што би према оцени неких експерата могло да испровоцира нову светску финансијску кризу.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 39
Пошаљи коментар