петак, 04.03.2011, 09:22 -> 22:27
štampajБорбе на истоку и западу Либије
Демонстрације против Моамера ел Гадафија у Триполију растурене сузавцем. Борбе се воде у више либијских градова. Гадафи поново контролише Завију. Интерпол издао међународно упозорење за Гадафијем и 15 чланова његове породице и блиских сарадника.
У више либијских градова воде се жестоке борбе између побуњеника и снага лојалних Моамеру ел Гадафију.
Снаге лојалне Гадафију поново су преузеле контролу над градом Завијом, удаљеном 60 километара од Триполија, јавила је либијска телевизија.
Међутим, један политички активиста из тог града, Мохамед Касем, у изјави за телевизију Ал Џазира негирао је да су Гадафијеве снаге преузеле град, али је потврдио да је опкољен.
Агенције извештавају да је убијен шеф терористичке групе из Завије, Хусеин Дарбук, и његов први сарадник, а да су остали шефови побуњеничке групе ухапшени.
Најмање 50 особа убијено је у сукобима у Завији, тврде очевици. У нападу владиних снага на једно стовариште оружја у Бенгазију под контролом побуњеника погинуло је 17 особа.
Побуњеничке снаге саопштиле да су, после сукоба са Гадафијевим снагама, преузеле контролу над градом Рас Лануф, центром нафтне индустрије на истоку земље, јавља Ројтерс преносећи изјаве побуњеника.
Заменик шефа дипломатије Калед Каим, међутим, демантује да су побуњеници заузели Рас Лануф.
Неколико стотина противника председника Либије Моамера ел Гадафија окупило се у Триполију после подневне молитве и узвикивало: "Гадафи је непријатељ бога".
Полиција је растерала демонстранте сузавцем, а чули су се и пуцњи.
Битка за Брегу
Син либијског лидера Сејф ел Ислам Гадафи рекао је да је циљ бомбардовања лучког града Бреге био да се застраше побуњеници који су устали против Моамера ел Гадафија.
Он је додао да ће режим учинити све да спречи да Брега, жила куцавица либијске нафтне и гасне индустрије, падне у руке побуњеника.
"Сви ми се хранимо, живимо захваљујући Бреги. Без Бреге шест милиона људи нема будућност, јер ми одатле извозимо сву нафту", рекао је Ел Ислам.
Моамер ел Гадафи и даље за све криви Ал Каиду која је омладини, тајно, по кафићима, у млеко и нескафу убацивала халуциногене дроге које су им промениле свест.
Као доказ, приказана је залиха од 37 милиона аналгетика, наводно, заплењена на граници. Полиција каже да би ти аналгетици, да су стигли до пића за омладину, изазвали друштвени и економски хаос.
Дошло је до несташице хране, посебно у градовима које су заузели побуњеници. Најављују се нови напади на снаге лојалне пуковнику Гадафију. Брашно које је обећао Гадафи преко телевизије не долази до одредишта, кажу побуњеници.
Стотине хиљада избеглица
Од почетка немира у Либији, из земље је побегло више од 200.000 људи ка Тунису, Египту и Нигеру, саопштавају званичници Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице.
"Многи од оних који успели да пређу границу рекли су да су им успут конфисковани мобилни телефони, фото-апарати и камере, али су уплашени и не говоре радо о томе", изјавила је новинарима у Женеви Мелиса Флеминг, портпарол УНХЦР-а.
Само је у Тунис из Либије пребегло око 100.000 људи од 20. фебруара, међу којима је 35.000 Египћана и више од 10.000 људи из Бангладеша.
Према подацима УНХЦР-а, око 12.500 људи још чека евакуацију на туниској страни границе.
На прелазу Рас Ађир, на либијско-туниској граници, чека више од 500 људи, а Уједињене нације планирају да направе још један камп у Тунису.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 13
Пошаљи коментар