Чавез нуди савез Гадафију

Председник Венецуеле Уго Чавез понудио либијском вођи Моамеру ел Гадафију савез пријатељских држава, како би се нашло решење за либијску кризу. У Либији и даље драматично. Не престају напади војних авиона на град Брегу. Међународни суд у Хагу покреће истрагу о злочинима у Либији.

Како би се пронашло решење за либијску кризу, председник Венецуеле Уго Чавез разговарао је са либијским вођом Моамером ел Гадафијем о стварању савеза пријатељских држава.

Венецуелански министар спољних послова Николас Мадуро изјавио је да би формирање таквог савеза могло да помогне у решењу сукоба у Либији и да његова влада сматра да би требало, у циљу окончања насиља, да буде коришћена пре дипломатија, него војне претње.

Генерални секретар Арапске лиге Амр Муса изјавио је да министри земаља чланица разматрају мировни план који је предложио Чавез, али да још није донета одлука, преноси Ројтерс.

Арапска лига позвала је јуче Гадафијеву владу да прекине нападе на народ Либије и саопштила да је против директне војне интервенције споља, али да би могла да размотри могућност увођења забране летова изнад територије те земље.

Занимљиво је да је предлог председника Венецуеле Уга Чавеза за регулисање либијске кризе одмах деловао смирујуће на берзе акција, након чега су главни глобални индекси деоница благо ојачали.

Ројтерс наводи, у извештају из Лондона, да су цене нафте у Европи опале око три долара, на нешто више од 113 долара по барелу, пошто је Чавез предложио да се либијска криза реши преговорима, у којима би у улози посредника учествовале земље Латинске Америке, Европе и Блиског истока.

Неки аналитичари наводе да је Чавезов предлог послужио и као добар изговор за берзанске мешетаре да прилагоде своје позиције, што је на европском тржишту нафте резултирало наведеним падом цене те стратешки важне сировине.

У међувремену, ситуација у Либији је и даље конфузна. Лука Брега, на истоку Либије, одолела је нападима из ваздуха и са земље, у покушају снага лојалних Моамеру ел Гадафију да поврате раније изгубљене градове. Велики број присталица опозиције слави на улицама тог либијског града, јавља Би-Би-Си.

На почетку су бројне Гадафијеве снаге досегле до обода града, али су касније биле присиљене да се повуку. Побуњеници верују да страни плаћеници из Африке помажу либијском вођи, па због тога поново траже страну војну интервенцију из ваздуха.

Међутим, војни авиони јутрос су поново бомбардовали Брегу, јавља Ројтерс.

"Чуо сам авион и експлозију, а затим видео кратер код универзитета", преноси агенција наводе очевидаца.

Универзитет за нафтни инжењеринг у Бреги удаљен је око два километра од терминала за извоз нафте.

Огроман број избеглих

Најмање 180.000 људи прешло је границу Либије, саопштила је портпаролка агенције Уједињених нација за избеглице Мелиса Флеминг.

Према њеним речима, 77.320 људи пребегло је из Либије у Египат, од којих су већина грађани те земље, док их је исто толико прешло у Тунис, уз још 30.000 људи који чекају на границама.

Флемингова је рекла да се чини да снаге Моамера ел Гадафија нарочито прогањају Египћане и Тунишане, највероватније због тога што верују да су они покренули побуну против режима у Либији.

"Има много, много преплашених избеглица у либијској престоници Триполију, који се плаше да се покрену, из страха да ће бити убијени", рекла је Флемингова за АП.

У околини Бенгазија, другог по величини града у Либији, сада под контролом опозиције, има и радника из Сомалије и Еритреје, који се осећају заробљенима, јер их сматрају Гадафијевим плаћеницима.

Пошто су гранични прелази претрпани већином младим људима, Уједињене нације су упозориле да је потребно покренути хитну акцију, како би се они заштитили и нахранили, пре него што се егзодус претвори у хуманитарну кризу.

Истовремено, британски премијер Дејвид Камерон саопштио је да је Велика Британија послала авионе како би помогла Египћанима који се налазе на граници Либије и Туниса да се врате кућама.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 02. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње