петак, 18.02.2011, 09:48 -> 14:55
štampajБелгијска "помфрит револуција"
Над постојбином помфрита, Белгијом, лебди могућност распада на фламански и валонски део. Бирачи, разочарани немогућношћу партија да после осам месеци формирају владу, у Бриселу симболично одржали "помфрит револуцију".
Белгија је постала светски рекордер као земља која најдуже чека формирање нове владе. Од избора је прошло више од осам месеци, а договора о влади нема ни на видику.
У Бриселу су разочарани бирачи организовали "помфрит револуцију", широм града је на штандовима пржен помфрит, неизбежни део традиционалне белгијске кухиње, који и потиче из те земље.
"Мислим да је 'помфрит револуција' одличан симболички гест који ће натерати наше политичаре да се постиде, да се ми више не бисмо стидели, јер живимо у земљи која је без владе дуже него било која друга земља на свету. Политичари треба да престану да се свађају и да нађу компромис", поручују демонстранти.
"Помфрит револуција" је последњи пројекат у низу духовитих протеста због неслоге политичара, којем су Белгијанци прибегли после "бојкота секса" и "бојкота бријања".
Над једном од најпросперитетнијих земаља у Европи лебди могућност распада на фламански и валонски део, мада су хиљаде младих Белгијанаца, у четвртак, изашле на улице, захтевајући од политичара да се уозбиље и нађу компромис.
"Оно што желимо да постигнемо јесте да их продрмамо, да их натерамо да схвате да смо сити свега што они раде и да морају нешто да предузму. Треба нам влада која ће функционисати и решавати наше проблеме", рекла је једна Белгијанка за Би-Би-Си.
Странке у Белгији не могу да се договоре о реформи белгијске федерације. Фламанци на северу траже већи степен самосталности, Валонци на југу на то не пристају, страхујући да би то био корак ка распаду земље.
У целу причу се умешао и краљ Алберт, који је именовао изасланика да помогне у преговорима водећих странака.
Светски рекорд у времену да се формира влада донедавно су држали Холанђани. Они су, пре нешто више од три деценије, од избора до формирања владе чекали 208 дана.
Онда их је прошле године престигао Ирак. Тамошњи политичари, шиитски и сунитски муслимани и Курди, о формирању владе договорили су се тек 249 дана после избора.
Белгијанци на владу чекају од јуна прошле године и, по свему судећи, чекаће још неко време.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар