Египат без Мубарака - дан први

Египатска војска која управља државом обећала народу мирну транзицију власти, а део овлашћења вратила привременој влади. Врховни савет оружаних снага преговара с министрима. Најупорнији демонстранти не планирају да се повуку са улица док Врховни војни савет не прими њихов предлог за реформе.

Дан после оставке Хоснија Мубарака на место председника Егита, славље хиљада демонстраната не јењава. Грађани нестрпљиво чекају да виде како ће изгледати организација власти после одласка "владара Египта".

Шеф Врховног савета оружаних снага који после одласка председника Хоснија Мубарака руководи државним пословима Египта, састао се данас са министрима у Влади, укључујући и премијера и министра унутрашњих послова, објавили су државни медији.

Мохамед Хусеин Тантави, шеф Војног савета, састао се и са шефом Уставног суда и министром правде, како би разговарао о "законским и уставним питањима", пренео је АП.

Тантави је са премијером Ахмедом Шафиком разговарао о потреби да се "свакодневни живот хитно врати у нормалу", а са министром унутрашњих послова Махмудом Вагдијем о што бржем повратку припадника полиције на своје дужности.

Египатски министар за информисање Анас Ахмад Набих поднео је оставку, која је прихваћена, известила је данас египатска државна телевизија.

Иако је политичка моћ практично у рукама војске, део овлашћења привремено је враћен влади која ће обављати само текуће послове. 

Све очи упрте су у потпредседника Омара Сулејмана, за кога се верује да ће бити кандидат на следећим изборима.

Продемократски активисти тврде да ће остати на Тргу Тахрир све док Врховни војни савет не прими њихов предлог за реформе.

Као охрабрење демонстрантима, војска је поручила да ће привремена влада поштовати све међународне споразуме које је Египат склопио.

У међувремену је скраћен и полицијски час, па је тако сада на снази забрана кретања између поноћи и шест сати ујутру.

Функционерима бившег режима забрањено је да напусте земљу без одобрења државног тужиоца или оружаних снага.

Паковање кофера

Министар информисања већ je покушао да побегне из земље, међутим, у томе су га спречили аеродромски службеници којима је достављена листа званичника који не смеју да напусте Египат.

Врховним саветом оружаних снага председава Мухамед Хусеин Тантави (75), човек који је неколико деценија лојалан Мубараку и од којег се очекује да саопшти планове за формирање прелазне владе.

Портпарол Врховног савета војске Испаил Елтман изјавио је да сви мораки да се потруде да очувају стабилност државе и одлуче шта су неопходни пројекти за будућност народа.

"О закону ће се бринути Врховни савет оружаних снага, и поштоваћемо све међународне споразуме", поручио је Елтман.

Демонстранти кажу да Мубарака нису свргли ни Америка ни Израел, већ су то учинили милиони Египћана и због тога кажу своју побуну против Мубарака називају египатском револуцијом.

Нестабилну безбедносну ситуацију у Египту поново су покушали да искористе затвореници. Најмање 600 затвореника побегло је из затвора Марг у Каиру, после сукоба у којима је погинуло неколико људи.

Војска и полиција успеле да врате више од хиљаду затвореника који су покушали да побегну.

За сада није познат тачан број жртава, нити да ли се ради о стражарима, затвореницима или нападачима који су напали затвор.

Ово је друго масовно бекство затвореника из тог каирског затвора од 25. јануара када је нападнуто неколико египатских полицијских станица и затвора.

Време за велико спремање Трга Тахрир

Иако на централном каирском тргу и даље има хиљаде демонстраната, истовремено је почело велико чишћење.

Изгорела возила су уклоњена а људи, међу којима највише младих, носећи маске на лицу чистили су улице од смећа и уклањали барикаде око трга.

Многи од њих носили су на себи натписе "извините на узнемиравању, али градили смо Египат". 

Већина светских лидера задовољна је што је Мубарак послушао глас народа.

Генерални секретар Уједињених нација Бан Кимун поздравио је промене.  "У овом историјском тренутку позивам на транспарентан, миран пренос власти и спровођење слободних избора у Египту", рекао је Бан Кимун.

Председник Америке Барак Обама, оценио је да је једини могући избор Египћана у будућности права демократија. Војсци је одао признање за патриотску бригу о држави, а у њеним рукама је, тврди, и одговорност за ваљану транзицију.

"Египћани су подигли свој глас. Он се чуо и у Египту више никад неће бити исто. Напуштајући власт, председник Мубарак је одговорио на жељу народа, али ово није крај промена у Египту. Ово је почетак", рекао је Обама.

Висока представница Европске уније Кетрин Ештон поручила је да поштује народ Египта због достојанства и мира који су показали протеклих недеља.

Немачка канцеларка Ангела Меркел позвале је египатски режим да поштује безбедност Израела и мировни споразум с том земљом.

Као последица Мубаракове оставке сирова нафта на светским берзама је појефтинила.

Иако Египат не важи за значајног светског произвођача тог енергента, протести у тој земљи бринули су инвеститоре због могућности за ремећење транспорта нафте кроз Суецки канал.

Богатство Хоснија Мубарака

Швајцарска влада замрзла је сву Мубаракову имовину и имовину чланова његове породице одмах после подношења оставке.

Стручњаци за Блиски исток процењују да је богатство председника Хоснија Мубарака и његове породице огромно и да би могло да износи чак 70 милијарди долара. По неким проценама он би могао да буде један од најбогатијих људи на свету.

Професор политичких наука на Универзитету Принстон Амнеј Џамал сматра да се богатство председника Мубарака креће од 40 до 70 милијарди долара.

Џамалова је рекла да у таквим режимима као што је Мубараков има много корупције и коришћења јавних извора прихода за лично богаћење.

Велики део Мубараковог богатства наводно је у британским и швајцарским банкама и у некретнинама које има у Лондону, Њујорку, Лос Анђелесу и на атрактивним локација уз обалу Црвеног мора.

Број коментара 20

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 04. новембар 2024.
11° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње