Нове санкције ЕУ против Ирана

У покушају да спрече спорни нуклеарни програм Техерана, ЕУ усвојила нове санкције против Ирана. Санкције усмерене на спољнотрговински, банкарски и енергетски сектор те земље. Иран спреман да преговара.

Европска унија је званично усвојила пакет нових санкција против Ирана, због његовог контроверзног нуклеарног програма, које се односе на спољнотрговински, банкарски и енергетски сектор те земље.

Санкције ЕУ наставак су већ усвојених проширених санкција против Ирана у Савету безбедности Уједињених нација, због одбијања Техерана да заустави обогаћивање уранијума, што се сматра уводом у производњу нуклеарног оружја.

Санкције се посебно односе на индустрију гаса и нафте. Предвиђа се забрана нових инвестиција, техничке помоћи или трансфера технологије, посебно за прераду гаса.

Ирански сектор превоза терета, морским или ваздушним путем, биће јако ограничен. Отежава се трговинска размена, забрањује активност додатног броја иранских банака и проширује списак особа којима ће бити ускраћена виза, посебно из редова Чувара револуције, идеолошке војске иранског режима.

Ипак, добра вест из Техерана. 

Иран је саопштио да је спреман да се врати преговорима о замени нуклеарног горива без условљавања, што је поздравила висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон.

Изасланик Ирана у Међународној агенцији за атомску енергију Али Асгар Солтаних изјавио је да је Иран Агенцији упутио писмо о предложеној замени горива, у којем поручује да је "потпуно спреман за преговоре о гориву за реактор у Техерану без било каквих услова", јавила је иранска званична новинска агенција ИРНА.

Подржан референдум о независности јужног Судана

Савет министара Европске уније изразио је спремност да помогне Судану, пред којим се у наредним месецима налазе огромни изазови, укључујући и пружање подршке референдуму о независности јужног Судана.

У закључцима са данашње седнице министара спољних послова ЕУ наводи се да ће Унија подржати предстојећи референдум о независности јужног дела Судана, спровођење мировног споразума и постизање споразума о питањима која буду произашла после референдума, како би се дошло до дугорочног мира и стабилности у овом региону.

ЕУ је, у том смислу, поновила спремност да тесно сарађује са свим странама у тој земљи, Афричком унијом, Уједињеним нацијама, САД и другим националним, регионалним и међународним партнерима.

Унија је, такође, спремна да пошаље у Судан посматрачку мисију, која би надзирала спровођење референдума предвиђеног за јануар 2011. године.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. октобар 2024.
9° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи