Проблем са софтвером приземљује хиљаде "Ербасових" авиона, очекују се кашњења и отказивања летова
"Ербас" је наредио хитну промену софтвера на "значајном броју" авиона свог најпродаванијег модела – А320. То би, према проценама упућених, могло да доведе до поремећаја хиљаде летова широм света.
"Поправка" мора бити извршена пре следећег рутинског лета, наводи се у посебном билтену упућеном авио-компанијама, у који је Ројтерс имао увид.
У билтену се упозорава и на отказивање или кашњење летова током једног од најпрометнијих туристичких викенда у години у САД због прославе Дана захвалности.
Европски конзорцијум за производњу путничких авионa "Ербас" у саопштењу, у којем се извинио путницима, навео је да је недавни инцидент са авионом из породице А320 открио да интензивно сунчево зрачење може да оштети податке кључне за контролу лета.
Наиме, инцидент се догодио 30. октобра када је авион "ербас А320", компаније "Џетблу ервејз", извршио принудно слетање на Флориди, након наглог пада висине. Пријављено је да је најмање 15 људи повређено.
Колико ће трајати "поправка"
Проблем утиче на А320 – "Ербасов" најпродаванији модел – али и на моделе из исте флоте, укључујући А318, А319 и А321.
За око две трећине "погођених" авиона ово ће резултирати релативно кратким приземљењем, јер се авио-компаније враћају на претходну верзију софтвера, наводе извори из индустрије.
Ипак, додају и да ће стотине авиона можда морати да промени и хардвер, што прети много дужим приземљењем.
У извештају се наводи да је проблем повезан са системом за летење под називом ELAC (Elevator and Aileron Computer), који шаље команде са пилотове бочне контроле висина у задњем делу авиона. Оне заузврат контролишу угао нагиба или носа авиона.
Европска агенција за безбедност ваздухопловства (EASA) издала је хитну директиву наређујући авио-компанијама да замене ELAC системе на највише погођеним авионима пре него што поново почну да превозе путнике.
Визер: Путници ће бити обавештени о било каквим променама
Авио-компанија "Визер" потврдила је да се неки од њених авиона налазе међу више од 6.500 летелица који захтевају ажурирање софтвера, како је утврдио њихов произвођач.
Мађарска нискотарифна компанија већ је ургентно заказала "неопходне радове на одржавању како би у потпуности одговорила на новонасталу ситуацију".
"Визер" истиче да наведена ситуација може да утиче на неке летове током викенда.
Путници који су купили карте директно од "Визера" путем сајта или мобилне апликације биће обавештени о било каквим променама у реду летења.
Kомпанија напомиње да је безбедност путника, посаде и авиона увек на првом месту као беспоговорни приоритет.
"Извињавамо се због било каквих непријатности изазваних околностима које су ван наше директне контроле и стојимо на располагању у погледу додатних информација", саопштио је "Визер".
И друге авио-компаније упозоравају на могућа кашњења или отказивања летова
И друге авио компаније упозоравају да новонастала ситуација може довести до промена у реду летења или отказивања.
"Америкен ерлајнс" је у саопштењу навео да око 340 од 480 авиона ове компаније захтева замену софтвера, као и да очекују да ће већина тих поправки бити "завршена данас и сутра", при чему је за сваки авион потребно око два сата.
"Луфтханза" је саопштила да очекује "мали број отказивања или кашњења летова током викенда", јер су, како истичу, поступили у складу са упутствима "Ербаса "у вези са неопходним поправкама.
"Изиџет" је навео да "очекује да ће ово довести до извесних поремећаја" и да ће директно обавестити путнике.
Такође, "Ер Индија" истиче да би директива "Ербаса" могла да доведе до бројних кашњења.
Коментари