Ископавање масовне гробнице у Ирској са телима 800 беба, које су часне сестре сахраниле до средине прошлог века
Археолози и стручњаци су почели са ископавањем масовне, необележене, гробнице у ирском граду Чуму, у округу Голвеј, где су католичке часне сестре пре више од сто година сахраниле на стотине беба. Како преноси Гардијан, ово представља нову фазу у ирском суочавању с наслеђем злостављања и занемаривања деце у верским и државним институцијама.
Површина масовне гробнице заузима око пет хиљада квадратних метара, а часне сестре реда "Бон Секур" сахраниле су око 800 новорођенчади која су преминула у установи за мајке и децу Свете Марије, између 1925. и 1961. године, пише Гардијан.
Ископавања, која би требало да трају две године, представљају, како објашњава Гардијан, нову фазу у ирском суочавању с наслеђем злостављања и занемаривања деце у верским и државним институцијама, посебно оних рођених ван брака, а њихово страдање названо је "мрљом на савести нације".
У установи Свете Марије, где су младе девојке и жене рађале ванбрачну децу, део беба је, како се наводи, сахрањен у напуштеном подземном септичком резервоару, без икаквих доказа о сахрани.
Њихове смрти остале су непримећене све до пре десет година, када је локална историчарка Кетрин Корлес пронашла 796 умрлица и отворила јавну дебату.
Корлесова је изразила олакшање што је процес коначно почео.
"Лакнуло ми је што се то најзад дешава. Дуго сам чекала овај тренутак. То је велика радост за мене и породице које се надају да ће пронаћи своје најмилије", рекла је Корлесова.
Већи део локалитета, који се налази усред стамбеног насеља, ограђен је, а припремне радове спровела је канцеларија директора за овлашћене интервенције.
Тим који води радове чини 18 стручњака из Ирске, Велике Британије, Аустралије, Колумбије, Шпаније и Сједињених Америчких Држава, укључујући археологе, антропологе и форензичаре, а радовима руководи Данијел Максвини, бивши изасланик Међународног комитета Црвеног крста.
Како је истакао Максвини, циљ операције јесте ексхумација свих посмртних остатака, покушај њихове идентификације и повратак породицама, како би били достојно сахрањени.
Међутим, комплексност терена, укључујући мешање остатака, присуство подземних вода и близину других гробница из периода Велике глади додатно отежава посао, напомиње Гардијан.
„Ова операција се води по форензичким стандардима, као место злочина, а уколико нађемо доказе о насилној смрти, закон нас обавезује да одмах обавестимо мртвозорника или полицију“, изјавио је Максвини.
Посебно конструисана дизалица са кашиком без зубаца користи се како би се избегло оштећење костију, а тим располаже и лабораторијом на лицу места за прелиминарну анализу, пре слања материјала већем центру.
Неки од чланова породице дали су и узорке ДНК.
Установу Свете Марије водиле су часне сестре уз званично одобрење државе, која је тада, према писању Гардијана, затварала очи пред условима у којима су жене и деца живели суочени с оскудицом, високим стопама смртности и друштвеном осудом.
Дом је затворен 1961. године, објекат срушен, а на његовом месту изграђено је стамбено насеље. Корлесова се нада да ће посмртни остаци, који се налазе око два метра испод земље, бити успешно идентификовани.
"Многи остаци су помешани јер је вода продрла унутра. Надам се да ће успети да их повежу", рекла је и додала да је истраживачком тиму предала сву своју документацију.
"То су врхунски стручњаци у својим областима и емотивно су укључени у овај случај колико и ја. Заиста желе да открију истину до краја", закључила је историчарка Кетрин Корлес.
Коментари