Трампова администрација укинула могућност Харварду да уписује стране студенте

Администрација америчког председника Доналда Трампа данас је блокирала могућност Универзитета Харвард да уписује стране студенте, што је значајно појачање напора администрације да изврши притисак на колеџ да се усклади са председниковом агендом, преноси Њујорк тајмс.

Администрација је обавестила Харвард о одлуци након расправе последњих дана о легалности захтева за доставу обимних евиденција као дела истраге Министарства за унутрашњу безбедност, према речима три особе упознате са преговорима.

"Пишем вам да вас обавестим да се са тренутним дејством опозива сертификат за Програм студената и посетилаца размене Универзитета Харвард", наводи се у писму које је универзитету послала министарка унутрашње безбедности Кристи Ноем, у које је имао увид Њујорк тајмс.  

Портпароли Министарства за унутрашњу безбедност и Харварда нису одмах одговорили на захтеве за коментар.

Jeдну од контроверзних одлука Доналда Трампа данас је оспорио и суд.

Окружни судија Мјонг Џун у Бостону блокирао је данас администрацију председника САД Доналда Трампа да спроведе његову извршну наредбу о распуштању Министарства просвете САД, и наредио да се на посао врате запослени који су отпуштени.

Судија Мјонг Џун је, на захтев групе савезних држава предвођених демократама, школских округа и синдиката наставника, издао забрану којом се Министарство просвете спречава да настави са масовним отпуштањем најављеним у марту за преко 1.300 запослених, што би смањило број запослених за половину, пренео је Ројтерс. 

"Записи обилно откривају да је права намера оптужених да ефикасно распусте одељење без овлашћујућег закона", написао је у забрани Џун, кога је именовао  Трампов демократски претходник Џозеф Бајден. 

Адвокати Министарства правде су раније тврдили да масовна отпуштања нису била покушај затварања тог министарства, већ законит покушај да се елиминише бирократско преоптерећење, а истовремено ефикасније испуни његова укупна законска мисија. 

Судија Џун је рекао да смањења броја запослених имају супротан ефекат, и да су "онемогућила" Министарству "да обавља своје законски прописане функције". 

Он је наложио америчкој администрацији не само да врати раднике Министарства просвете на посао, већ и да заустави спровођење Трампове директиве од 21. марта о преносу студентских кредита и програма за особе са посебним потребама на друге савезне агенције. 

Министарство просвете, које је Конгрес створио 1979. године, надгледа 1,6 билиона долара студентских кредита, спроводи законе о грађанским правима у школама и обезбеђује савезно финансирање за округе којима је то потребно.

Смањења броја радних места у Министарству просвете објављена су недељу дана пре него што је амерички председник Доналд Трамп потписао извршну наредбу којом се позива на затварање тог министарства, након предизборног обећања конзервативцима усмереног на остављање школске политике готово у потпуности у рукама држава и локалних одбора. 

У комбинацији са 600 запослених који су прихватили понуде за исплату отпремнина, Министарство просвете је саопштило да ће након смањења броја радних места имати 2.183 запослених, у односу на 4.133 када је Трамп ступио на дужност 20. јануара. 

Демократски државни тужиоци из 20 америчких савезних држава и Дистрикта Колумбија, као и школски окрузи и синдикати наставника, затим су поднели тужбу, рекавши да су смањења онемогућила Министарство просвете да испуњава своје дужности управљања финансирањем школа и студентских кредита, и спровођења закона о грађанским правима.

петак, 23. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом