САД објавиле 10.000 страница о атентату на Роберта Кенедија; Габард: Светло бачено на дуго скривану истину
Око 10.000 страница докумената у вези са атентатом из 1968. године на Роберта Ф. Кенедија, сенатора и брата убијеног председника, објављено је у оквиру континуираног процеса откривања државних тајни по налогу председника САД Доналда Трампа.
Сенатор Роберт Ф. Кенеди је смртно рањен 5. јуна 1968. године у хотелу ''Амбасадор'' у Лос Анђелесу, непосредно након што је одржао говор поводом победе на демократским предизборима у Калифорнији.
Његов убица Сирхан Сирхан осуђен је за убиство првог степена и издржава доживотну казну затвора.
Амерички Национални архив и управа за документацију објавили су 229 фајлова који садрже поменуте странице на свом званичном сајту.
Многи документи у вези са атентатом већ су раније били доступни јавности, али су неки остали недигитализовани и деценијама чувани у складиштима под управом савезне владе, преноси АП.
"Скоро 60 година након трагичног атентата на сенатора Роберта Ф. Кенедија, амерички народ сада први пут има прилику да прегледа истрагу савезне владе, захваљујући лидерству председника Трампа", изјавила је директорка националне обавештајне службе Тулси Габард.
Додала је да објављивање докумената "коначно баца светло на дуго скривану истину".
Објављивање докумената о Кенедијевом убиству долази месец дана након што су обелодањени нередиговани фајлови о атентату на председника САД Џона Ф. Кенедија из 1963. године.
Ти документи пружили су заинтересованима више детаља о тајним операцијама САД у другим земљама током Хладног рата, али нису потврдили широко распрострањене теорије завере о томе ко је убио Џона Кенедија, наводи АП.
Трамп се годинама залагао за транспарентност кроз објављивање докумената у вези са познатим атентатима и истрагама.
Истовремено, дуго је изражавао сумњу према америчким обавештајним агенцијама, а објављивање некада поверљивих докумената из његове администрације отвара простор за додатну јавну проверу и преиспитивање закључака и активности институција као што су ЦИА и ФБИ.
У јануару, Трамп је потписао извршну уредбу којом је наложено објављивање државних докумената везаних за атентате на Роберта Ф. Кенедија и Мартина Лутера Кинга Млађег, који су убијени у размаку од свега два месеца.
Роберт Ф. Кенеди Млађи, син демократског сенатора из Њујорка, а садашњи амерички секретар за здравље и социјалне услуге, похвалио је Трампа и Габардову за њихову "храброст" и "упорну борбу" да се документи учине јавним.
Коментари