Израел против Турске, битка на рушевинама Асадове Сирије
Израелски авиони засули су бомбама неколико ваздухопловних база у Сирији не би ли спречили да се нове власти те државе дочепају било какве војне технологије, али најважније како би онемогућили ширење турског утицаја. Уништене су писте, капонири и неколико "мигова" набављених још осамдесетих година прошлог века. Сиријски извори тврде да је рањено неколико турских војника. Акција је изазвала размену тешких речи између Анкаре и Јерусалима. Обе стране траже медијацију Доналда Трампа. Први у Вашингтон, изокола, стиже израелски премијер Бењамин Нетанјаху.

Огромни кратери остали су да зјапе насред писте аеродрома Т-4 у Сирији, недуго пошто су израелски авиони бомбардовали некада једну од најзначајнијих ваздухопловних база у нетом распалој држави.
Погођени су и радарски положаји, капонири, док је на стајанци остало неколико оштећених "мигова 25", најбржих борбених авиона у историји авијације, које је још пре четрдесетак година купио режим Башара ел Асада.
Сиријце, заокупљене озбиљнијим проблемима, 400. напад израелских авиона у последњих неколико месеци није претерао потресао, али је из Анкаре пут Јерусалима потекла бујица жестоких изјава у којима су помињани Бог, бес, освета, уништење, Ционисти и Израел.
Бес Анкаре прилично је лако објашњив махом због чињенице да су Израелци, уништењем већег дела аеродрома који се налази тачно на пола пута до Израела, значајно пореметили размештање противваздушних система, дронова и свакакве друге опреме који су већ неко време спаковани у турским базама.
Кад Турци марширају
Наводно, Турска је намерна да у Сирији пошаље све батерије руског протиавионског система С-400, због чије је набавке пре шест година избачена из конгломерата произвођача авиона Ф-35. Такав развој ситуације, наводе Израелци, драматично би закомпликовао акције њихове авијације изнад Сирије, али и могући будући напад на Иран.
За Турску, уништене аеродромске писте у великој мери отежавају допремање опреме и војника, необично важних у текућој броби за доминацију у земљи која је дубоко подељена између различитих верских и етничких група.
И Турска је реаговала жестоко. Председник Реџеп Тајип Ердоган је, 30. марта, говорећи о догађајима у Појасу Газе и Сирији позвао на уништење Израела.
"Нека Бог, у бесу, уништи ционистички Израел", рекао је Ердоган, чиме је на озбиљно искушење ставио односе две државе језиво поремећене још од када су средином октобра 2023. године израелску трупе у осветничком напону због око 1.100 жртава Хамасове авантуре, упале у Појас Газе.
Израелсци нису претерано дуго чекали да узврате Ердогану, па га је свега дан касније, министар спољљних послова Гидеон Сар назвао "антисемитом" и "диктатором", који у опасност доводи свој народ, али и читав регион.
Стотињак теретних возила војске који су се кретали ка овој бази, окренули су се и вратили пут граница Турске, остављајући лидерима две државе да се, уз Трампову помоћ, договоре о будућим зонама интереса у Сирији.
У првих неколико дана после напада, Анкара и Јерусалем су почели преговоре о зони разграничења, али детаљи о овим разговорима, или могућим реакцијама нових власти у Дамаску још нису обелодањени.
Турска је, суштински, натоварила оружје и опрему у камионе намерна да у Сирији искористи утицај на нове власти и преузме улогу коју је у време Башара ел Асада имала Русија. За овакав развој ситуације, наводно, потребно је и одобрење Москве.
Анкара је, судећи према извештајима израелских и америчких обавештајаца, желела да ову базу претвори у платформу за лансирање дронова брањених системом С-400. Аеродром би, тврде ови извори, био гаранција турског утицаја у Сирији и средство директног притиска на Курде, које подржавају Америка и Израел.
"Успостављање турске ваздухопловсне базе у Палмири би подгрејао тензије у региону и појачао ризик од сукоба са Израелом", тврде израелски војни извори, наглашавајући да је турско војно пристство претња безбедности.
Иран је готово побеђен, нови ривал је Турска
Нову епизоду између Анкаре и Јерусалима је описао некадашњи шеф одељења за контратероризам израелског Мосада, Одед Елиам који је оценио да би садашњи тренд погоршавања односа лако могао завршити конфликтом.
Проблематична нова реалност, како је описао садашњу Сирију, натерала је Јерусалим да преусмери фокус деловања, страхујући од новог конфликта, овог пута са ривалом који поседује знатно модерније војне системе.
"Турска је друга најснажнија снага у НАТО-у. Има добро опремљену војску и ваздухопловне и обавештајне капацитете који знатно надилазе оне које има Иран", тврди Елиам.
Посебан проблем представљао би руски систем С-400, чији би радар могао да компромитује смањену радарску видљивост авиона Ф-35 и евентуално те податке испоручити Москви.
Уколико Турска распореди и борбене авионе Ф-16 и противваздушни систем "Хисар", сматра некадашњи шеф Мосада, Израел би био принуђен да реагује и конфронтација са Турском престала би да буде хипотетички сценарио.
Како би спречили такав развој ситуације, и Јерусалим и анкара, надају се помоћи Вашингтона. Први у америчку престоницу, додуше заобилазним коридором преко Хрватске, Италије и Француске, стиже Бењамин Нетанјаху. Одмах затим, Трампов тим очекује и Ердогана.
Од ових састанака, наводе аналитичари две државе, у великој ће мери зависити и будућност Сирије. База Т-4 код Палмире више не би требала да представља претерани проблем, јер је после серије ваздушних удара, практично неупотребљива.
Коментари