Читај ми!

Трамп и Русија - историјска прилика за дијалог о украјинској кризи или чист амерички интерес

Док се ишчекује друга фаза руско-америчких разговора, Москва разматра промене у односима две земље након сусрета у Ријаду. О томе шта се очекује у наредном периоду, новинарка РТС-а Биљана Радуловић разговарала је са Викторијом Јуревном Журавлевом, директорком Центра северноамеричких истраживања ИМЕМО.

Експерти из Института за међународне односе и економију Руске академије наука кажу да је тренутна ситуација највећа прилика за дијалог између Русије и САД од 2014. године, иако Трамп није проруски председник.

Његов приступ је проамерички и прагматичан, јер сматра да је дијалог с Русијом важан за америчке интересе. Русија и САД треба да искористе овај тренутак, нарочито у контексту украјинске кризе, јер ће антируски консензус у САД поново постати доминантан, објашњава Викторија Јуревна Журавлева за РТС.

Такође, Трампова политика тарифа не односи се само на трговину, каже она, већ и на међународне односе. Тарифе су инструмент за преговоре и изградњу америчког лидерства. За Русију, ова политика је сигнал који треба да помогне у разумевању Трампове политике.

"Упркос економским интересима Русије у Кини, дијалог са САД остаје важан за глобалну улогу Русије, јер без тога не може бити успешна у својим односима са Кином", уверена је Журавлева.

Са новом америчком администрацијом, добили смо и руско-америчке разговоре какве јавност није могла да види годинама. Шта се променило и која су ваша очекивања?

- Мислим да је ово највећа прилика за руско-америчке односе од 2014. године. То није зато што је Трамп проруски председник, он није проруски, он је проамерички председник. Он мисли да је данас од интереса за Америку да има дијалог с Русијом. Мислим да је ово велика прилика да се две велике земље врате дијалогу.

Опасно је када такве две силе немају никакав дијалог и мислим да оно што може да доведе до успеха у руско-америчким односима јесте елемент који конструише односе две земље, а то су личности. То је и проблем и позитивна ствар у руско-америчким односима, они су базирани на контакту између лидера, председника.

Други фактор је то што се у руско-америчком односу осећа конфликт. То није само геополитичко ривалство две глобалне силе, овај конфликт ја бих назвала инструменталним, јер има своју улогу на домаћим политичким сценама. За САД, овај конфликт је фактор консензуса политичке елите, помаже и демократама и републиканцима да нађу заједнички именитељ за међународну политику.

Овај антируски консензус постоји у Америци од 2014. а настао је током 70-годишње конфронтације СССР-а и САД. Године 2014. је само поново покренут. Главни разлог зашто се тако лако поново покренуо јесте спора смена генерација, пре свега у Америци. На пример, у америчком сенату просек година је 70, то су људи који потичу из времена старих конфронтација.

Сад имамо Трампа који има други поглед на америчко глобално лидерство, глобалну моћ и баланс. Он је прагматичан и има економски поглед на међународне односе, пре свега битна му је ефикасност, оно што је добро за америчку економију, добро је и за САД. У овом случају, за Американце је практичније да имају дијалог са Русијом уместо конфронтације. Није у питању само пријатељство с Русијом, само је једноставније постићи циљеве ако постоји разумевање између две земље.

Мислим да је посебно важно за украјинску кризу да Русија и САД искористе овај тренутак, јер администрација ће се мењати, а антируски консензус ће се вратити.

Поменули сте да је економија важна за Трампову администрацију, сад имамо ситуацију у којој Америка уводи тарифе за кинеске производе, говори се да ће тако нешто увести и за друге земље Брикса. Како ће то утицати на Русију и руско-америчке односе?

- За Трампа, ова политика тарифа није само везана за трговину, односи се и на међународне односе. Реч је о изградњи формата америчког лидерства, у питању је изградња простора за преговоре. Он има економске и трговинске циљеве и мисли да су тарифе добар инструмент за преговоре.

Не бих се фокусирала на тарифе само као на економски проблем, и ако се враћамо на руско-америчке односе, за Русију ова политика Трампових тарифа је више сигнал, односно нешто што треба да покаже како разумети политику Трампа, како треба с њим преговарати.

Наравно, треба разумети да руско-амерички односи нису важни само због Трампа, већ и због Кине. То су и главни циљеви и правци америчке међународне политике деценијама. Сви преговори, сви односи које Трамп успоставља, иду у тим правцима, у правцу америчко-кинеске конфронтације, а Русија би била само један део ове конфронтације. То је трик питање за Русију - како ће пронаћи своје место у тој конфронтацији, јер Кина је важан партнер за Русију, то је постала претходне три године.

Постоји много руских економских и трговинских интереса у Кини, али истовремено, без повратка нормалном дијалогу са САД, Русија не би могла да буде успешна у својој глобалној улози, па ни у својим односима с Кином. Све је повезано, па мислим да треба да сачекамо да видимо како ће се заиста применити ова ограничења са тарифама.

уторак, 25. фебруар 2025.
10° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса