среда, 19.02.2025, 15:55 -> 00:31
Извор: РТС
У кафани сложне браће – како је протекао заједнички интервју Трампа и Маска за Фокс њуз
Председник САД Доналд Трамп и шеф америчког Одељења за владину ефикасност Илон Маск у заједничком интервјуу за Фокс њуз одговарали су на оптужбе појединих правника и лидера Демократске странке да стварају уставну кризу извршним наредбама, смањењем броја запослених у агенцијама и обуставом стране помоћи. Тврде да су њихови политички противници "криви за злочин за који су они оптужени". Ипак, интервју је протекао углавном у опуштеној атмосфери – Маск и Трамп су збијали шале, а водитељ Шон Хенити је имао утисак да интервјуише "два сложна брата".
Амерички председник Доналд Трамп и милијардер Илон Маск у интервјуу за Фокс њуз углавном су се бавили одбраном идеје реконструкције и "сече" савезне владе, коју интезивно предводи новоформирано Одељење за владину ефикасност, под контролом најбогатијег човека планете. Пред водитељем Шоном Хенитијем хвалили су један другог, шалили се на свој и рачун демократа, негирајући да њихове одлуке изазивају уставну кризу.
"Као да интервјуишем два сложна брата"
Када је Хенити покушао да опише Маска као Трампову "техничку подршку", власник Икса (Твитера) и "Тесле", прихватио је етикету, али је Трамп негодовао, назвавши Маска лидером који ради оно што је договорено.
"Маск управља секторима и следи моје извршне наредбе. Помогао ми је при избору појединих сарадника. Постигао је невероватна достигнућа у истраживању свемира и верујем да ће отићи на Марс", рекао је Трамп, алудирајући на истраживања која на овој планети спроводи једна од Маскових бројних компанија.
Милијардер је одговорио да се и он нада таквом лету.
"Отићи ћу (на Марс) у неком тренутку. Увек ме питају да ли желим да умрем на Марсу, а ја им одговарам да желим, али не при слетању", навео је Маск.
Хенити је тада одговорио да на почетку разговора има утисак као да ће интервјуисати два сложна брата.
Ролеркостер на Твитеру
Пошто је водитељ подсетио на дешавања из 2021. године, када је Трамп тужио компаније Твитер и Фејсбук због тога што су га уклонили са платформи и, како је сматрао, нарушили његово право на слободу говора, Трамп и Маск, који је у међувремену откупио Твитер, одговорили су да је проблем – барем у првом случају – решен.
"Трамп је тражио 10 милиона долара одштете. Платио сам. Препустио сам то адвокатима и тиму који води Твитер", рекао је Маск.
Лидер Беле куће је признао да је "желео да добије много више новца".
"Хтео сам много више од тога, али сам одлучио да им дам велики попуст због Маска, а мислим да он чак и не зна за то", изјавио је Трамп.
Ефикасност одељења за ефикасност
Током интервјуа, Маск је истакао да је циљ Одељења за владину ефикасност да смањи амерички дефицит за један трилион долара, што је око половине дуга који је Трамп, како су подвукли, наследио када је ступио на функцију и положио заклетву.
У фискалној 2024, дефицит савезне владе САД био је 1,83 билиона долара, што је повећање од 138 милијарди долара у односу на 2023.
Трамп је подсетио да су већ утврдили да је било 55 милијарди долара прекомерних трошкова у последњих месец дана. Маск је сагласан са том проценом и нагласио да је циљ и да се исплати јавни дуг САД.
"Ако се дефицит не стави под контролу, Америка ће банкротирати. Ово је веома важно да људи разумеју. Држава се не разликује толико од особе – ако појединац потроши превише, он може да банкротира. Исто тако може и држава, а огромно расипање, преваре и злоупотребе које се дешавају је оно што је председнику уручено 20. јануара. То је сулудо", рекао је Маск.
Инфлација – та скупа реч
Амерички председник потврдио је бојазан водитеља да цене расту и после председничких избора, и пошто је поново ушао у "Овални кабинет" Беле куће, али сматра да није крив за такво стање.
"Инфлација се вратила, али ја сам овде само две и по недеље. За то је крива администрација Џозефа Бајдена. Трошили су превише, а ја са тим нисам имао ништа", тврдио је Трамп.
Извештај Министарства рада САД показује да је инфлација у јануару скочила на годишњу стопу од 3,3 одсто, што је највећи раст у последњих годину и по дана. Економисти предвиђају даљи скок цена.
И фирме и политика
На ред је дошао Маск, а Хенити га је питао – мада је нагласио да то чини само зато што су "медији опседнути тиме" – како се односи према оптужбама да је у сукобу интереса зато што је у исто време и владин чиновник и власник више компанија које послују на тржишту Сједињених Држава.
Међутим, најпре је одговарао Трамп, рекавши да "Маск има слободу да одлучује, али да се неће питати у случајевима који су везани за његове фирме".
"Рецимо, као што би била одлука о смањењу субвенција за електрична возила, што би можда негативно утицало на 'тесла' аутомобиле. Вероватно не би био задовољан због тога, па би можда због те одлуке дошао да ме пита за услугу", покушао је да се нашали Трамп.
Маск је кратко одговорио да није од предсденика тражио никакву услугу.
"Ако заиста будем у сукобу интереса, повући ћу се из политике", обећао је милијардер.
Коме смета јако Одељење за ефикасност
Чим су преузели дужност, Трамп и Маск суочили су са растућим притиском опозиције. Поједини медији традиционално наклоњенији Демократској странци оптужили су Маска за узурпирање председничких овлашћења преко Одељења за владину ефикасност и имплицирали да је прави председник.
Хенити је оптужио поједине медије да желе да створе раздор између Трампа и Маска како би се они "замрзели", са чим се амерички председник сагласио.
"Знаш шта сам научио, Илоне? Народ је паметан. Они то схватају. Они виде шта се нама заиста дешава", рекао је, обраћајући се Маску.
Милијардер је са своје стране описао искуство са оним што републиканци називају "синдромом Трамповог поремећаја", фразом која описује оне који су, по њима, ирационално супротствављени свим Трамповим ставовима и дозвољавају да им то помути расуђивање.
"Случајно сам споменуо председниково име и било је као да су погођени стрелицом у врат која је садржала метамфетамине и беснило", рекао је Маск.
Истакао је да би подржао Трампа без обзира на све, али да је атентат на њега у Пенсилванија, у јулу, убрзао тај процес.
Уставна криза – између мита и стварности
Поједини медији, на челу са Њујорк тајмсом, наводили су претходних дана примере стварања уставне кризе настале Трамповим одлукама, попут укидања права на држављанство онима који су рођени на територији САД. Трамп негира да је највиши акт државе нарушен.
"То је увек прва ствар коју ураде. 'Он крши Устав.' Они чак и не знају о чему причају. Њих, наравно, није брига за устав", рекао је Трамп.
Маск је нагласио да су за њега оптужбе за уставну кризу "апсурдне“.
"Када дође до ових напада, оно за шта оптужују администрацију је оно за шта су они криви. Они причају да су ствари које се раде неуставне, али оно што они раде је неуставно. А неуставно је да имамо овако нараслу бирократију", изјавио је Маск, закључивши да је у Вашингтону, као центру административне моћи и федералне бирократије, 92 одсто гласало за бившу потпредседницу Камалу Харис на претходним изборима.
Коментари