Сирија између Истока и Запада – Руси донели товар пара и последњи дани западних санкција
Руски војни авион слетео је на аеродром у Дамаску. Из њега је изнет товар свеже одштампаних сиријских фунти, које су, још раније, наручиле власти Башара ел Асада. Вредност овог новца се процењује на неколико десетина милиона долара, или стотина милијарди фунти. (Не) опстају две руске базе у Сирији. Прећутни договор о укидању санкција Дамаску.
![Сирија између Истока и Запада – Руси донели товар пара и последњи дани западних санкција Сирија између Истока и Запада – Руси донели товар пара и последњи дани западних санкција](/upload//media/2025/1/14/20/57/893/3754601/thumbs/8273860/12815835.jpg)
Иако су нове сиријске власти, одмах после уласка у Дамаск, затражиле од Русије да прекине штампање новца, ситуација се у међувремену променила па се пошиљка може сматрати сигналом отопљавања односа две државе, али и покушаја да се, некако, заузда финансијска криза у Сирији.
Сиријске фунте штампане у Русији стигле су свега два дана пошто је нови министар спољних послова Асад ел Шибани, некадашњи припадник џихадистичког Ел Нусра фронта, рекао да односи са Русијом и Ираном "и даље представљају отворену рану на народу Сирије".
Истовремено, шеф сиријске дипломатије рекао је и да су из Москве и Техерана, у последње време, емитовани позитивни сигнали, али није објашњавао о каквим је помацима реч.
Тартур и Хмеим спотицања, или напросто опортунизам
Један од тих сигнала, сматрају аналитичари, могла би бити и пошиљка новца из Русије, али и телефонског разговора руског председника Владимира Путина и новог сиријског лидера Ахмада ел Шаре, који су среду причали о односима две државе.
Сиријске власти су објавиле да је Путин позвао Ел Шару да ускоро посети Москву.
Односи Русије и нове Сирије прилично су сложени због подршке које је Москва годинама пружала Башара ел Асаду, али и због чињенице да се на сиријској територији налазе руске морнаричке и ваздухопоовне базе – Тертус и Хмеим.
Одмах по паду Асадовог режима, Русија је повукла део снага и опреме из обе две базе, али је истовремено изразила жељу да трупе остане на сиријског територије. Нове власти су, првобитно, одбијале ову идеју, али су претходних дана наводиле да би Руси могли да остану "уколико то буде у интересу" Сирије.
"Односи са Русијом су значајно поправљени... У политици нема вечитих непријатеља", рекао је Вашингтон посту сиријски министар одбране Мурхаф абу Касра.
Велики испит зрелости нових сиријских власти представљаће конференција на којој ће, први пут у историји, учествовати представници свих Сиријаца, осим Курда, који су због борби које трају око њихових територија изостављени са списка "свих Сиријаца".
Одржавање овог скупа, који ће донети низ необавезујућих одлука, најављен је у четвртак, тачно у тренутку када су обновљене борбе на територијама које контролишу Курди.
Милијарде долара које недостају
Од будућег уређења Сирије умногоме ће зависити и помоћ која ће новим властима бити неопходна како би земљу извукли из глиба дугогодишњих санкција, грађанског рата и наслеђа корумпираног чврсторукашког режима.
Процењује се да је властима у Дамаску за прву фазу обнове потребно између 200 и 400 милијарди долара, али и да на свету нема претерано пуно адреса на које Сирија може да се обрати за помоћ.
Од будућег уређења Сирије умногоме ће зависити и помоћ која ће новим властима бити неопходна како би земљу извукли из глиба дугогодишњих санкција, грађанског рата и наслеђа корумпираног чврсторукашког режима.
Процењује се да је властима у Дамаску за прву фазу обнове потребно између 200 и 400 милијарди долара, али и да на свету нема претерано пуно адреса на које Ел Голани може да се обрати за помоћ.
Запад, свакако, није једна од њих, пре свега јер ће нови лидер Сирије тешко убедити своје присталице да се определе за џеферсонску демократију, иако су последњих дана учестале спекулације да ће санкције, са више или мање условљавања, ускоро бити укинуте.
Извори у Европској унији наводе да је прећутни преговор о укидању санкција већ постигнут, те да је остало да се реши проблем резерви које су према таквом потезу изнели Грчка и Кипар.
Те две земље, осим гаранција везаних за територијални интегритет Сирије и поштовања људских права, страхују од турског утицаја и могућег споразума Дамаска и Анкаре о експлоатацији и истраживању залиха гаса у сиријским водама.
Рачун за стварање нове Сирије тако ће морати да поднесу Заливске земље, пре свих Катар, понајвише јер се очекује да би будуће уређење државе могло да буде устројено управо према моделу који је осмислио емир Тамим ел Тани.
Са поразом Хамаса у Појасу Газе, Хезболаха у Либану и Асада у Сирији, коалиција коју је годинама градио Иран се за нешто више од годину дана потпуно распала, отварајући врата новој подели снага на Блиском истоку.
Осим у нове власти у Сирији, свет са једнаком пажњом гледа пут Техерана, очекујући одговор на питање да ли ће Иран, који је погубио гро савезника, спољне притиске одагнати прављењем нуклеарне бомбе. Запад и Међународна агенција за атомску енергију тврде да је Техеран тек неки корак далеко од тог оружја.
Коментари