уторак, 04.02.2025, 15:55 -> 16:38
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописник РТС-а из Лондона
štampajБританија између две ватре – како су Трампове царине утицале на односе међу савезницима
Царински рат између Сједињених Држава са једне и Мексика и Канаде са друге стране, одложен је за барем месец дана.
Два америчка суседа пристала су да ојачају контролу границе и кретања наркотика. Администрација америчког председника Доналда Трампа окреће се Европи и најављује нове намете.
Велика Британија се тако нашла у процепу између специјалних односа са Вашингтоном и посебних односа са Канадом, као земљом НАТО-а и чланицом Комонвелта.
Поништење Брегзита?
Случајно или не, улазак Трампа у Белу кућу поклопио се и са лабуристичким ресетовањем односа са Бриселом.
Британски премијер сер Кир Стармер истиче да "то не значи повратак у Европску унију".
"Имали смо референдум о том питању. То питање је решено. Но, желим ближе односе у вези са одбраном и безбедношћу, енергетиком, трговином и привредом", рекао је Стармер током састанка са немачким канцеларом у оставци Олафом Шолцом.
Британска министарка унутрашњих послова Ивет Купер прецизира да црвене линије за ресетовање односа остају. Нема повратка у царинску унију и јединствено тржиште, нити има слободног кретања робе и људи.
"Циљ је да се смањи царинска бирократија током протока робе преко границе", наглашава Ивет Купер.
Британија као неутрална зона
Трамп, за сада, изузима Лондон из најављених царина против Брисела.
"Европска унија је јако лоша према нама. Поступају лоше са нама. Не купују наше аутомобиле, нити наше пољопривредне производе. Не купују много тога. Наш дефицит са Европском унијом износи 350 милијарди долара", објашњава новинарима амерички председник Доналд Трамп.
Пред ад хок европски самит, на којем је могућност царинског рата са Вашингтоном тема број један, француски председник Емануел Макрон оцењује да "одлуке и избори нове америчке администрације председника Трампа гурају Европљане ка већем јединству".
Са друге стране, Стармер је синоћ, пет година, од формалног ступања Брегзита на снагу био на истом месту са европским лидерима.
"Оба ова односа су за нас изузетно важна. Не бирамо између њих. Но, то је наша позиција већ деценијама", понавља британски премијер сер Кир Стармер.
Део економиста могући царински рат на Атлантику виде као шансу за масовни повратак европских фирми у Британију као неутралну зону.
Потпредседница књиговодственог гиганта КПМГ Јел Селфин упозорава да уколико Европска унија буде наметнула царине Сједињеним Државама, економске последице по њу саму могле би да буду "значајне".
"Економски раст би пао, а инфлација порасла. Пошто је ЕУ важан трговински партнер за Уједињено Краљевство, и оно би осетило последице. Слабо тржиште би се одразило на британски извоз у Европу", сматра Селфинова.
Успех Брегзита заснивао се на успеху глобализације, којој је, каже директор иницијативе Уједињено Краљевство у Европи која се мења Ананд Менон, дошао крај.
"Због рата у Украјини, ковида и погоршања односа са Кином глобализација се успорила у најбољем или кренула уназад у најгорем случају. И САД и ЕУ су постале протекционистичке. Чак и под Џозефом Бајденом су постојала огромна улагања у домаћу индустрију што отежава странцима да се пробију на то тржиште", истиче професор Менон.
Геополитички стручњаци у Лондону упозоравају премијера Стармера да, уколико се буде нашао на "погрешној страни историје" када је реч о овом царинском рату, то би могло да стави тачку на судбину његове ионако слабе владе.
Коментари