Како се студира у Бечу
Бечки универзитет - Uni Wien је управо блокирао приступ предавањима и испитима за 1.000 студената. Разлог који се наводи је да нису испунили минималне услове за регуларни наставак студија у летњем семестру, који почиње у марту.
Као "минимални постигнути резултати“ рачуна се 8 ЕСТЦ сати. Подела сатнице није иста на свим факултетима, али би то одговарало отприлике вредности једног семинара и једног предавања, или два семинара.
Европски систем преноса и акумулације бодова - ЕСТЦ је један од основних механизама Болоњског процеса и служи за уједначавање доприноса по коме се вреднује напредак на студијама. Један ЕСТЦ одговара ангажману од 25-30 реалних сати, укључујући и физичко присуство на предавањима и семинарима.
Студенти искључени из даљег регуларног тока губе право на наставак следеће две године и могу се поново пријавити тек од летњег семестра 2027. Тиме привремено губе право и на домове, стипендије, студентске кредите и јефтини градски превоз.
Оваква одлука је донета на основу новеле Закона о универзитетима, који важи за све установе високог школства на територији Аустрије. Новина је усвојена 2022 и ове године се примењује први пут.
"Поновни приступ студијама и обнављање студентског статуса на Бечком универзитету могуће је тек након две школске године, односно четири семестра“, каже се у саопштењу Универзитета које преносе медији.
Додаје се и да су студенти протекле две године редовно обавештавани о правном стању и могућим последицама из њега.
Рачуна се да је близу једне осмине студената у Бечу избрисано из активног статуса.
Исто се догађа и на осталим универзитетима у Аустрији, иако за сада нема вести о квантификацији.
Из Организације студената/ÖH стиже критика да ова одлука ствара притисак на студенте који успут раде или имају децу.
Аустрија је позната по дугом студирању, али иза тога не лежи увек слаб ангажман. Према званичним статистичким подацима, 71 одсто аустријских студената ради са стране, обавља привремене или сталне послове, како би финансирали студије.
Коментари