ЕК тврди да неће бити проблема са гасом, потрошачи кажу да они плаћају цену кризе

Европска инфраструктура за гас је флексибилна, снабдевање је обезбеђено алтернативним рутама преко Немачке и Италије, као и повлачењем из складишта, саопштено је из Европске комисије. Анализе показују да чланице Уније, а посебно оне које су се ослањале на руски гас, од рата у Украјини тешко обуздавају раст цена енергната, што потврђују и Пољска и Аустрија.

Директорат за енергетику Европске комисије саопштио је, поводом истека споразума о транзиту руског гаса преко Украјине, да ЕК и државе чланице потврђују да нема проблема у снабдевању гасом у новој години.

На ванредном састанку Групе за координацију снабдевања гасом, Комисија и државе чланице из Централне и Источне Европе процениле су ситуацију и потврдиле да, захваљујући ефикасним припремама и координацији у региону и шире, нема забринутости у вези са сигурношћу снабдевања.

"Снабдевање гасом обезбеђено је алтернативним рутама (Немачка, Италија) и повлачењем из складишта. Европска инфраструктура за гас је флексибилна и прилагођена пријему гаса који није руског порекла", наводи се у саопштењу.

Такође, додаје Директорат, од 2022. године значајно су ојачани нови капацитети за увоз течног природног гаса (ЛНГ).

"Нивои складишта од 72 одсто нешто су изнад просека (69 одсто) за ово доба године. Комисија одржава редовно праћење и комуникацију са државама чланицама и учесницима на тржишту, како би осигурала сигурност снабдевања најпогођенијим државама чланицама и спречила спекулације", закључује се у саопштењу.

Анализе показују да чланице Уније, а посебно оне које су се ослањале на руски гас, од рата у Украјини тешко обуздавају раст цена енергната - што потврђују и Пољска и Аустрија.

"Многе пекаре су затворене. Природни гас је све скупљи, струја све скупља, а трошкови расту. Руски гас је некада био јефтин и цене су биле прилично стабилне. Сада су месечни рачуни толико високи да не можемо ништа да планирамо за будућност. Плаћамо дупло више него раније”, каже Питол, пекар из Пољске.

Весна Кнежевић, дописница РТС-а из Беча, наводи да ће домаћинства у Аустрији  плаћати струју и гас неколико стотина евра више у односу на оно што су до сада плаћали - струју у просеку 23 одсто, а гас 16 процента више.

Највеће поскупљење ће, каже, бити у Бечу до 30 одсто. 

Јакуб Рибацки са Пољског економског института каже да је енергетска криза која је шокирала Европу и даље је видљива и да је тешко очекивати пад цене.

"Управо сада мењамо микс наших енергетских ресурса, мењамо ланац снабдевња, мање зависимо од увоза гаса из Русије, то наравно има своје трошкове. Мислим да ћемо научити да живимо са већим трошковима", рекао је Рибацки.

И на релацији Украјина-Русија настављају се и међусобне опружбе о одговорности за прекид транзита руског гаса. За Кијев је то један од највећих руских пораза, а Москва оцењује да прекид испорука економски слаби Европу.

недеља, 05. јануар 2025.
-2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње