Кубанаци поново без струје, урушио се систем након престанка рада највеће електране
Милиони људи на Kуби остали су без струје када се поново урушио систем националне електричне мреже, саопштило је кубанско министарство енергетике и рударства. Нестанак струје представља велики проблем на острву, где се становници већ суочавају са несташицама хране, горива, воде и лекова.
Министарство енергетике и рударства земље саопштило је да је електрана "Антонио Гитерас", највећи произвођач струје у земљи, у Матанзасу, престала са радом око два сата ујутру по локалном времену, што је довело до колапса мреже на целом острву.
Kубанске електране које раде на нафту, већ су се бориле за опстанак користећи застарелу технологију када су ове године додатно погођене падом увоза нафте из Венецуеле, Русије и Мексика.
Највећи снабдевач Kубе нафтом, Венецуела, смањила је субвенционисане испоруке на просечних 32.600 барела дневно у првих девет месеци ове године, што је једва половина од 60.000 барела дневно испоручених у истом периоду прошле године.
Све то је допринело вишеструким нестанцима струје широм земље током протекела два месеца.
Kвар система у среду ујутро оставио је престоницу Kубе, Хавану, скоро потпуно у мраку.
Светла су се ноћас могла видети само на прозорима појединих великих хотела и владиних зграда у граду које највероватније имају своје агрегате. Према информацијама објављеним на друштвеним мрежама о нестанку струје и у другим местима на Kуби без електричне енергије остало је око 10 милиона људи.
Министарство енергетике и рударства је саопштило да ради на томе дасе електрана поново прикључи у енергетски систем.
Kубанска енергетска мрежа се више пута урушила од октобру када су се смањиле залихе горива и након што је прво ураган Оскар погодио крајњи источни крај острва, а затим поново у новембру када је земљом протутњао ураган Рафаел.
Чак и пре најновијег колапса електричне мреже, власт је, због великих несташица електричне енергије, затворила школе и део индустрије у покушају да одржи снабдевање струјом.
Влада је нестанке струје у протеклих неколико месеци, који су често трајали од 10 до 20 сати дневно, приписала лошој инфраструктури, недостатку енергената и повећаној потражњи, као и америчким санкцијама које је увео новоизабрани председник САД Доналд Трамп у претходном мандату.
Коментари