Читај ми!

Прекид ватре у Либану – ко добија, ко губи

Примирје између Израела и Хезболаха ступило је на снагу, док израелска војска упозорава становништво јужног Либана да се још не враћа кући. Србољуб Пеовић, истраживач-сарадник Института за европске студије у Београду, наводи за РТС да постигнуто примирје јесте тренутна победа, али да, са друге стране, није коначно решење. Указује да се у самој резолуцији не спомиње потпуно разоружавање Хезболаха. Оно што Израел овде добија јесте највероватније то да ће успети да врати, процењује се, 60.000 до 70.000 људи на север своје државе и да ће добити одрешене руке и у Гази, а потенцијално и са Ираном, наводи Пеовић.

Према одредбама споразума, израелска војска ће се повући из јужног Либана, али и Хезболах ће морати да повуче своје тешко наоружање ка северу, 25 километара од границе с Израелом.

Премијер Израела Бенјамин Нетанјаху изјавио је да ће дужина трајања примирја између Израела и либанског Хезболаха зависити од тога шта се буде догађало у Либану. 

Истакао је и да ће Тел Авив на свако кршење примирја између Израела и Хезболаха одговорити силом.

Србољуб Пеовић, истраживач-сарадник Института за европске студије у Београду, наводи за РТС да примирје од два месеца није трајно решење.

"Дакле, ово јесте тренутна победа, то нема спора, али с друге стране, то није коначно решење", указује Пеовић.

Вероватно је реч, додаје он, о куповини времена и Хезболах за тих 60 дана може заиста доста тога да уради, истиче Пеовић.

Хезболах као матица на Блиском истоку

Указује да је Хезболах присутан на целом Блиском истоку.

"Хезболах јесте центар у Либану. Он се пре свега ослања на шиитску популацију у Либану. Међутим, Хезболах има своју инфраструктуру и у Сирији, и ван Либана. Дакле, Хезболах је неко ко је обучавао и опремао и Хамас и Хуте и ирачке милиције. Дакле, он је присутан на целом Блиском истоку. Он је готово као нека матица, и он заиста није за џабе кључни савезник Ирана", оцењује Пеовић. 

Ко губи, а ко добија примирјем Израела и Хезболаха

Указује да нема јасног добитника без обзира на то како ова резолуција односно овај мир звучи на први поглед.

"Оно што прво видимо јесте да ће бити реимплементација, али неко би скептичнији рекао имплементација резолуције 1701", наводи Пеовић.

Указује да се резолуција пре свега односи на сам југ Либана, на подручје јужне реке Литани.

"Оно што је кључно јесте да се не спомиње потпуно разоружавање Хезболаха и дакле не знамо да ли ће до тога доћи и ко би уопште тако нешто урадио. Сада чујемо из разних канала да је Иран рецимо понудио да део тог наоружања пређе под регуларну либанску војску и слично. Наравно, видећемо у наредним данима шта је заиста случај, али оно што је овде кључ јесте да, дакле, до самог размонтирање Хезболаха неће доћи", каже Пеовић.

Са друге стране, оно што Израел овде добија јесте највероватније то да ће успети да врати неких, процењује се 60.000-70.000 људи на север своје државе и да ће добити одрешене руке и у Гази, а потенцијално и са Ираном.

Шта значи тампон-зона од 25 километара

Према овом споразуму израелска војска се повлачи из јужног Либана. Хезболах је 25 километара од границе. 

"Тих 25 километара заиста не значи много ако користите балистичке пројектиле или слично. Дакле, тих километара вас ослобађа најнепосреднијих, најмањих напада, али уколико би се Хезболах одлучио на неку већу операцију, 25 километара, заиста не представља неку велику дистанцу", указује Пеовић. 

Либанска војска уз мировне снаге Уједињених нација треба да обезбеди ту тампон-зону. На питање да ли је она довољно независна од Хезболаха да може да спроведе то што се делегира, Пеовић одговара потврдно. Међутим, додаје, да је Хезболах, макар до овог рата, био много јача војна снага.

"Либанска војска делимично јесте, да кажемо, независна, дакле она функционише самостално, функционише у великој мери у сарадњи са, пре свега, западним државама. Међутим, са друге стране, Хезболах је, макар до овог рата, био много јача војна снага. То је нешто што треба имати у виду. Дакле, цела инфраструктура југа Либана је у Хезболаховим рукама. Телекомуникације на југу Либана иду потпуно преко Хезболахових мрежа. Дакле, фиксни телефон, мобилни телефон, све се пресреће од стране Хезболаха", указује Пеовић. 

Та чињеница демантује тврдњу Нетанјахуа да Хезболах није оно што је био пре почетка овог рата и пре неколико година.

Указује да уколико не дође до мира под израелским условима, цео овај рат оставља једну велику сенку на израелске тврдње о војној и политичкој моћи. 

Цело гостовање Србољуба Пеовића можете погледати у видеу на почетку текста

субота, 28. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње