Примирје између Израела и Хезболаха ступило је на снагу, док израелска војска упозорава становништво јужног Либана да се још не враћа кући.
Србољуб Пеовић, истраживач-сарадник Института за европске студије у Београду, наводи за РТС да постигнуто примирје јесте тренутна победа, али да, са друге стране, није коначно решење.
Вероватно је реч, додаје он, о куповини времена и Хезболах за тих 60 дана може заиста доста тога да уради, истиче Пеовић.
Указује да се у самој резолуцији не спомиње потпуно разоружавање Хезболаха.
"Оно што Израел овде добија јесте највероватније то да ће успети да врати, процењује се, 60.000 до 70.000 људи на север своје државе и да ће добити одрешене руке и у Гази, а потенцијално и са Ираном", наводи Пеовић.
Указује да је Хезболах присутан на целом Блиском истоку.
"Хезболах јесте центар у Либану. Он се пре свега ослања на шиитску популацију у Либану. Међутим, Хезболах има своју инфраструктуру и у Сирији, и ван Либана. Дакле, Хезболах је неко ко је обучавао и опремао и Хамас и Хуте и ирачке милиције. Дакле, он је присутан на целом Блиском истоку. Он је готово као нека матица, и он заиста није за џабе кључни савезник Ирана", оцењује Пеовић.
Указује да нема јасног добитника без обзира на то како ова резолуција односно овај мир звучи на први поглед.
Коментари